23-02-2014 23:05

«6σφαιρο» για την οχτάδα

Μέσα σε μια κατάμεστη Κυψέλη και με τον κόσμο να δίνει τον ρυθμό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας με 3-0 σε αγώνα για την 17η αγωνιστική της Volleyleague. Αυτή είναι η έκτη συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού, που κάνει... πρωταθλητισμό στον δεύτερο γύρο. Πλέον, η 8άδα που φαινόταν άπιαστο όνειρο πριν από δύο μήνες, απέχει μόλις τρεις βαθμούς. Εξαιρετικός ήταν ο Μπέλος που σημείωσε 15 πόντους με 52% στην επίθεση, ενώ μεγάλο όπλο των πρασίνων ήταν το σερβίς. Το μόνο θετικό που αποκόμισε η Λαμία ήταν ότι για 3 πόντους κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας αφού στο πρώτο ματς είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό 3-0 και συνολικούς πόντους 80-70, ενώ σήμερα ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 με πόντους 80-73.
Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος για τη νίκη και δεν πτοήθηκε από το 14-12 υπέρ της Λαμίας. Με το σερβίς του Αμορόσο έτρεξε ένα σερί 4-0 με τον άσσο του Καναδού να διαμορφώνει το 16-14. Οι πράσινοι κράτησαν την ελάχιστη διαφορά των 1-2 πόντων μέχρι που ο άσσος του Γκάλιτς έκανε το 22-19. Η Λαμία μείωσε με άσσο του Όλιεμαν σε 23-22, αλλά το επόμενο σερβις του Ολλανδού πήγε στο φιλέ για να τελειώσει το σετ ο Καρυπίδης.

Το… θρίλερ όμως ήρθε στο δεύτερο σετ. Η Λάμια πήρε προβάδισμα στο 6-7 και αύξησε την διαφορά στους 3 (16-19) με άουτ επιθέσεις από Γκάλιτς και Μπέλο. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Μια επίθεση του Μπέλου, ένα λάθος του Παπαδόπουλου και ένας πόντος του Γκάλιτς σήμαναν την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 24-22, αλλά έχασαν 2 σετ μπολ και ένα μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Καρυπίδη έβαλε μπροστά την Λαμία (24-25). Ακολούθησαν τρία χαμένα σετ μπολ από τους φιλοξενούμενους, μέχρι να κάνει το λάθος ο Όλιεμαν για το (28-27). Ισοφάρισε ο Βανς, αλλά ο Μπέλος και ο Αμορόσο τελείωσαν το σετ.

Με τον «αέρα» του 2-0 και τα καλά σερβίς του Μπέλου ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 7-2 και μπήκε στη θέση του οδηγού. Η Λαμία απογοητευμένη από τον τρόπο που χάθηκε το 2ο σετ και χωρίς δεύτερη επιλογή στην επίθεση εκτός του Όλιεμαν απλά ακολούθησε στο σκορ όταν οι πράσινοι προηγήθηκαν 13-8 και 17-10. Εκεί παραλίγο να έρθουν τα πάνω κάτω. Τα μπλοκ των Παπαδόπουλου, Ριζόπουλου έβαλαν και πάλι τη Λαμία στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 17-13 και 19-16. Ο Ριζόπουλος ρίσκαρε στο σερβίς και έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (19-18). Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά κέρδισαν όλους τους κρίσιμους πόντους μέχρι το 25-23 χάρις τις εύστοχες επιθέσεις του Καρυπίδη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-22
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 30-28
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 30-28, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/4 επ), Αμορόσο 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 11 (11/20 επ, 52% υπ - 32% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 1 (1 άσσος), Βανς 9 (9/18 επ, 33% υπ - 11% άριστες), Ολίεμαν 22 (21/36 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 27% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 21% άριστες), Παπακυριακού,