24-01-2014 23:16

Πράσινο το... θρίλερ και ο Παναθηναϊκός «ξυπνά»

Μετά από ένα... θρίλερ διάρκειας άνω των 2,5 ωρών, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ  για τη 14η αγωνιστική της Volleyleague. Πλέον, πέρα από τη συλλογή βαθμών, οι «πράσινοι» ξεκινούν και την «αναρρίχηση» καθώς προσπέρασαν την Παναχαϊκή, η οποία το Σάββατο αγωνίζεται στη Λαμία.

Με τους Στιβαχτή, Μουρ, Κουρούπη να είναι οι «αφανείς» ήρωες και με το μπλοκ των δύο ομάδων να δίνει ρεσιτάλ με τελειωμένους 20 και 19 πόντους αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός πήρε την πολύτιμη νίκη που τον έφερε στους 9 βαθμούς.

Αντίθετα, η ΑΕΚ γνωρίζει την πρώτη ήττα εντός του 2014 η οποία και «φρενάρει» την πορεία της στο κυνήγι της πρώτης 4αδας του πρωταθλήματος.

Ο χαρακτήρας του αγώνα φάνηκε από το ξεκίνημα, όταν η ΑΕΚ ξέφυγε με 11-16 στο πρώτο σετ, αλλα οι γηπεδούχοι με όπλο το μπλοκ το έκαναν 17-17. Ακολούθησε ντέρμπι και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σετ μπολ με πλασέ από τον Μπέλο (24-23). Στη συνέχεια η ΑΕΚ έχασε 3 σετ μπολ για να πάρει το τέταρτο και με μία άουτ επίθεση του Καριπίδη να προηγηθεί στα σετ.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ αλλά το αρχικό 3-7 ο Παναθηναϊκός το έκανε 8-8. Ακολούθησε ντέρμπι μέχρι το 22-22. Τότε ένα καρφί του Γκάλιτς, ένα λάθος του Παγιάν και ένας άσσος του Μουρ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηνϊκό να ισοφαρίσει.

Το τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός το πήρε πιο δύσκολα από ό,τι είχε φανεί από το 16-9 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ. Σταδιακά η ΑΕΚ μείωσε το σκορ για να ισοφαρίσει στο 23-23. Ο Μουρ έκανε το 24-23 και οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν το 3ο σετ μπολ και με επίθεση του Γκάλιτς διαμόρφωσαν το 27-25.

Η ΑΕΚ όμως επέστρεψε και στο 4ο σετ μπήκε μπροστά με 14-16 και 20-23. Ωστόσο το μπλοκ του Παναθηναϊκού και κάποια λάθη της ΑΕΚ έδωσαν την ευκαιρία στον Καριπίδη να κάνει το 24-23. Η Ενωση ξαναπήρε κεφάλι με τον Παγιάν στο 24-25, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 28-27 με άσσο του Μπέλου. Ο Παγιάν όμως εβάλε μπροστά ξανά την ΑΕΚ στο 28-29 και στο 29-30 για να έρθει ο άσσος του Ρουμελιωτάκη για το 29-31.

Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-12. Τότε 2 πόντοι από τον Πέτρογλου διαμόρφωσαν το 14-14, ενώ ο Καριπίδης κάρφωσε άουτ για το 14-15. Η ΑΕΚ έχασε 4 ματς μπολ για να έρθει ένα μπλοκ του Γκάλιτς στον Τόρες και μια επίθεση του Μπέλου και να δώσουν τη νίκη στον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 6-8, 11-16, 21-20, 27-29
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-19, 27-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 29-31
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-9, 20-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος),