15-12-2013 00:11

Ένα ντέρμπι μόνο στα χαρτιά

Σε ένα ντέρμπι που περιορίστηκε στα χαρτιά, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 3-0. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τρίτο σετ χρειάστηκαν οι αλλαγές του Δημήτρη Καζάζη για μπορέσουν οι πράσινοι μπουν στο παιχνίδι. Έτσι το σερί του Ολυμπιακού έφτασε 13-0 απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο. Μεγάλος πρωταγωνιστής  ήταν ο Λεονάρντο Καλντέιρα ο οποίος έκανε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση με 15/22 επιθέσεις (ποσοστό 68%).

Ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να κοντράρει τον αντίπαλο του με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ισοφάρισε 22-22 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.

Πρόκειται για την 10η ήττα του Παναθηναϊκού σε ισάριθμους αγώνες και μάλιστα στο ντεμπούτο του Γιιάννη Καλμαζίδη. Οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ αγχωμένοι και πιέστηκαν από το σερβίς του Ολυμπιακού.

Μόνο στο ξεκίνημα των δύο πρώτων σετ ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ. Μετά το αρχίκό 8-6 και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο 1ο σετ, με τα σερβίς του Χριστοφιδέλη και το αλάνθαστο του Καλντέιρα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά στους έξι (12-6). Τα προβλήματα στην υποδοχή συνεχίστηκαν για τον Παναθηναϊκό και ήταν θέμα χρόνου να γίνει το 1-0 στα σετ.

Στο 2ο σετ ήταν σειρά του Καλντέιρα να δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, που με δικά του σερβίς από το 10-10, το σκορ έγινε 14-10 και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν στην συνέχεια εύκολα το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην μείωση των σετ, καθώς η αλλαγή του Γιορντάνοφ (βγήκε στο 6-3 και μπήκε στο 22-22), λίγο η άνοδος της αποδοσης του Παναθηναϊκού έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι.  Οι πράσινοι ανέτρεψαν το 19-14 για να ισοφαρίσουν σε 22-22 με μπλοκ του Γκάλιτς στον Σωτηρίου και ο Καζάζης έριξε και πάλι στη μάχη τον Γιορντάνοφ αλλά και τον Σμαραγδή. Ο Παναθηναϊκός πανικοβλήθηκε πάλι στην υποδοχή και στις κρίσιμες φάσεις, ο Γκάλιτς δεν τελείωσε τις φάσεις και έτσι είχαμε ένα πρόωρο τέλος στο ντέρμπι των αιωνίων. Ο Ολυπιακός δεν κατάφερε να κάνει ρεκόρ πόντων σε αναμετρήσεις με τους πράσινους (είναι 48 πόντοι).

Διαιτητές:Μπατιανίδης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-14, 25-14
2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 25-23
Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-15, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8π (4/5 επ, 4 άσσοι, 88% υπ - 63% άριστες), Γιούρισιτς 3 (3/4 επ), Καλντέιρα 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 10 (10/18 επ), Σμαραγδής 5 (4/7 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 2 (2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Μαρούλης, Παπαδόπουλος 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (3/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/4 επ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 9π (7/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Αμορόσο 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούρ 9 (6/7 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 3 (2/12 επ, 1 μπλοκ), Καριπίδης 4 (4/13 επ) / Κουρούπης (λ, 42% υπ - 42% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 2 (2/3 επ), Μανιόπουλος 1 (1/5 επ), Πολυχρονιάδης.