27-09-2013 21:32

Στον Άρη το... σούπερ ποδαρικό στο τουρνουά της Νέας Περάμου

Με μια σπουδαία μάχη, ξεκίνησαν οι αγώνες του τουρνουά της Κύζικου Νέας Περάμου  «Άκης Αθανασόπουλος». Ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 (23-25, 29-27, 25-20, 36-34), παρά την κούραση του ταξιδιού που τον έφερε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή στο γήπεδο. Το τουρνουά έχει πολύ θετική ανταπόκριση Στη Νέα Πέραμο, με οικογένειες να κατακλύζουν το… μικρό παλατάκι με το ολοκαίνουριο παρκέ.

Ξεκινώντας, η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει διαφορά πάνω από 2 πόντους για να καθαρίσει το σετ, όταν και ξεκίνησαν τα λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να περάσει μπροστά με το μπλοκ άουτ του Αρμενάκη στο 19-20. Ο Έλληνας διαγώνιος ήταν αυτός που σταμάτησε τον Πέτρογλου και στο 20-21. Όμως μια πιαστή μπαλιά από τον δεύτερο πασαδόρο του Άρη, Ναζίρη  και μια κόντρα επίθεση με τον Πέτρογλου έδωσε στην ΑΕΚ την ευκαιρία να κάνει το 23-21 και να τελειώσει το σετ.

Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ που πήρε… δραματική τροπή. 11-12 έγινε 11-14 με δύο λάθη από την ΑΕΚ, ενώ το μπλοκ του Άρη έφτασε την διαφορά στους 6 (12-18). Ωστόσο, ο δικέφαλος δεν είπε την τελευταία του λέξη και με τα σερβις του Ρουμελιωτάκη και του Τόρες έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 21-21.  Ο Άρης έφτασε στο 21-23 με το μπλοκ άουτ του Αρμενάκη που παραδέχτηκε ιπποτικά ο Πέτρογλου. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία τους, αλλά το σερβις του Κρέτση έφερε το 23-23. Ακολούθησε ένα συναρπαστικό… αλισβερίσι  από τις δύο ομάδες μέχρι το 29-29. Τότε κατάφερε δύο φορές το μπλοκ του Άρη να σταματήσει τον Πέτρογλου, ενώ την δεύτερη χρειάστηκε και η επίθεση του Αρμενάκη στην κόντρα για να γίνει το 1-1.

Το τρίτο σετ, ο Άρης το καθάρισε πιο εύκολα, καθώς η αντεπίθεση της ΑΕΚ (από το 11-16 στο 17-17 με τον άσο του Πέτρογλου), δεν είχε συνέχεια. Η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Παπαδημητρίου με άσο έκανε το 18-23.

Πολύ… σασπένς είχε και το τελευταίο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 34-34. Τότε μια κακή υποδοχή από την ΑΕΚ και ένα κάρφωμα στο φιλέ του Ρουμελιώτάκη έδωσαν τη νίκη στον  Άρη

Τα σετ: 25-23, 27-29, 20-25, 34-36

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Γκενς, Παγιάν, Πέτρογλου, Ρουμελιωτάκης, Τόρες, Καλαϊτσίδης / Μαντέκας (λ), Κρέτσης, Παπακυριακού, Παπαδόπουλος,  Τοκάνης
ΑΡΗΣ (Κυριακού): Χαριτωνίδης, Παπαδημητρίου, Γάτσης, Αρμενάκης, Ρόλιτς, Ντίνας /Τσομπάνογλου (Λ), Ναζίρης, Ίλιτς,