12-06-2016 15:33

Παπαδημητρίου, Νιώπας στον τελικό απέναντι στους Τούρκους Γκόζτεπε, Τζιτζίνογλου

Στον μεγάλο τελικό του 3ου Βαλκανικού τουρνουά beach volley, που φιλοξενείται για τρίτη ημέρα στην μαγευτική παραλία των Αγίων Αποστόλων, στα Χανιά, προκρίθηκαν οι Θοδωρής Παπαδημητρίου και Δημήτρης Νιώπας, και στις 5μ.μ. θα «μονομαχήσουν» για το χρυσό μετάλλιο με τους Τούρκους, Γκόζτεπε/Τζιτζίνογλου!

Το δολοφονικό σερβίς του «Τέο» και το μπλοκ του Νιώπα χάρισαν τη νίκη στο ελληνικό δίδυμο, κόντρα στους Σούρλα/Κίκοβιτς (Σερβία) στον πρωινό ημιτελικό. Το ελληνικό δίδυμο εμφανίστηκε καλά «διαβασμένο» στο παιχνίδι των Σέρβων και ξεκίνησε δυνατά το πρώτο σετ. Το 10-6 πέτυχε ο Νιώπας με μπλοκ, ενώ με τον Θοδωρή Παπαδημητρίου να «χαλάει» την άμυνα των αντιπάλων του το σκορ έγινε 14-6. Το 20-8 πέτυχε με επίθεση στη διαγώνιο ο «Τέο», ο οποίος πήρε και το μπλοκ άουτ τελειώνοντας το πρώτο σετ με 21-10.

ζΣτο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες αρχικά ήταν κοντά στο σκορ (11-10), όμως κάποια λάθη στα τελειώματα των φάσεων από τους Σέρβους και το καλό σερβίς των Ελλήνων έκανε το 15-11. Ο «Τέο» έκανε το 18-13, με άσο ο Νιώπας το 19-13, για να μειώσουν σε 19-15 οι σέρβοι. Το τάιμ άουτ που πήρε το εθνικό μας δίδυμο αποσυντόνισε τους Σέρβους που έστειλαν την μπάλα στο φιλέ 19-16, για να τελειώσει το σετ με 21-17, κάνοντας το 2-0 στα σετ.
Στην τούρκικη μονομαχία νικητές αναδείχθηκαν οι Γκόζτεπε/Τζιτζίνογλου, που επικράτησαν των Ουρλού/Μερμέρ 2-0 (21-13, 21-15) και προκρίθηκαν στον τελικό.