15-02-2014 20:53

Ανατροπή Ολυμπιακού με σούπερ Καλντέιρα και «ήρωα» Μπόμπι

Παρά το άσχημο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 3-1 επί του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» για την 16η αγωνιστική της Volleyleague. Σπουδαίος ήταν ο Καλντέιρα που κράτησε τους ερυθρόλευκους επιθετικά και ο Μπόμπι Γιορντάνοφ που τραυματίστηκε και συνέχισε να παίζει.

Οι πρωταθλητές άργησαν να μπουν στον αγώνα για ένα σετ. Η υποδοχή τους είχε προβλήματα και ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να πάρει μεγάλη διαφορά και να προηγηθεί με 1-0 στα σετ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο δεύτερο σετ και σταδιακά βελτίωσε το σέρβις  και την υποδοχή του. Το 8-6 έγινε 8-8 αλλά και πάλι ο δικέφαλος με τους Λόουσον, Μίλκοφ σε καλή μέρα είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 17-15.

Τότε το σερβις του Καλντέιρα και οι επιθέσεις τους Γιορνάνοφ έβαλαν μπροστά στον Ολυμπιακό (17-18). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει τον πόντο αλλά να πατάει το πόδι του Κουρνέτα και να παθαίνει διάστρεμμα. Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του αλλά ο Καλντέιρα έκανε το 21-23 και ο Γιούρισιτς το 21-24. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23 με Τζελάτι και λάθος του Κουρνέτα και ο Γιούρισιτς έφερε τη λύτρωση του Ολυμπιακού με μπλοκ έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο με τις δύο ομάδες να δίνουν δυνατές μάχες στο φιλέ και τον ΠΑΟΚ να έχει συνέχεια προβάδισμα με +3 μέχρι το 15-12. Τα σερβίς του Γιορντάνοφ που στο μεταξύ επέστρεψε και πάλι στον αγώνα, χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 ισοφάρισε 15-15. Στο 21-21 ο Καλντέιρα και ο Σμαραγδής έκαναν το 23-21 για τον Ολυμπιακό. Ο Γιορντάνοφ διαμόρφωσε το 24-21 για τον Ολυμπιακό αλλά ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βούλγαρου διαγώνιου του Ολυμπιακού και τα σερβίς του Νικηφορίδη που μπήκε αλλαγή στη θέση του Τζελάτι ισοφάρισε σε 24-24. Ο Νικηφορίδης έχασε το σερβίς και με νέο λάθος στην υποδοχή έγινε το 26-24 για τον Ολυμπιακό για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, αντίθετα ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε απογοητευμένος και χωρίς την συγκέντρωση των τριών πρώτων σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν νταμπλ σκορ με 10-5 και 12-6. Ο δικέφαλος μείωσε πρόσκαιρα με 12-9 αλλά ο Ολυμπιακός καλύτερος σε όλους τους τομείς έφτασε στην επικράτηση με 25-16.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Τζεπκινλής