09-02-2014 00:13

«Ανάσα» για τη Νίκη με σούπερ Παλέντζα

Με το Νίκο Παλέντζα να... πληγώνει την πρώην ομάδα του και να σημειώνει 26 πόντους με 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η Νίκη Αιγινίου πήρε ένα 2ποντο χρυσάφι στην προσπάθειά για την παραμονή στη Volleyleague. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα νίκησε τον Άρη με 3-2 στη Μίκρα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλέον μπορεί να ελπίζει ακόμα για την 8η θέση.

Η Νίκη σημείωσε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα επί του φορμαρισμένου Άρη που είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του στο πρωτάθλημα τους Γκόρτσανιουκ (βασικός από το 3ο σετ) και Ντάμποβιτς. Με την επιτυχία αυτή η Νίκη Αιγινίου κράτησε την 9η θέση με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκή και διατήρησε τη διαφορά του +2 από τν Παναθηναϊκό. Παράλληλα ελπίζει για την 8αδα καθώς πλησίασε την Λαμία στους 5 βαθμούς. Αντίθετα, ο Άρης έχει πλέον λιγοστές ελπίδες για να πιάσει τις ομάδες της πρώτης 4αδας.

Οι «κιτρινόμαυροι»  φανερά επηρεασμένοι από τον τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός στους στο θεσμό του Κυπέλλου από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης δεν κατάφεραν να δείξουν τον καλό τους εαυτό και έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Άρης παρά το γεγονός ότι μπήκε ζεστός στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αιγινίου να προσπεράσει στο σκορ αρχικά με 8-7 και στη συνέχεια να χτίσει μία διαφορά έξι πόντων (13-19). Οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους του σετ το οποίο και κατέκτησαν με 25-20.

Φουριόζοι οι παίκτες της Νίκης μπήκαν και στο δεύτερο σετ και με την έναρξή του πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6). Το πάθημα του πρώτου σετ είχε γίνει όμως μάθημα για τους παίκτες του Άρη που ισορρόπησαν το παιχνίδι (10-10), πήραν προβάδισμα (13-12), έχτισαν μία διαφορά τριών πόντων (18-15) και τελικά κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-20.

Στη Νίκη κατέληξε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Σπύρου Φίνου έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους στα μισά του σετ και έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλό τους να φτάσει εύκολα στο 25-17 και να διαμορφώσει το 2-1 στα σετ.

Συγκεντρωμένος και ψυχωμένος ο Άρης μπήκε στο τέταρτο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο κατάφερε να το διατηρήσει σε όλη της διάρκεια του σετ και να φτάσει εύκολα στο 25-20, αποτέλεσμα το οποίο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Συγκλονιστικό ήταν το πέμπτο σετ. Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες μέχρι το 4-4. Η Νίκη πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων (5-7), το οποίο όμως γρήγορα ο Άρης κάλυψε και έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ. Μπλοκ του Θάνου Ντίνα έστειλε στο +2 (10-8) τη διαφορά. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (14-10) και κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί υπέρ τους.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σιμίδης

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-7, 13-16, 13-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-20
5ο σετ: 4-5, 10-8, 10-12, 10-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-20, 17-25, 25-20, 10-15)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 14 (14/35 επ, 68% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 13 (9/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 1 (1/3 επ, 80% υπ - 30% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/2 επ), Αρμενάκης 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 88% υπ - 61% άριστες), Χατζηπαραδείσης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 1 (1 άσσος)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 5 (1/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταλιέγκε 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/17 επ, 78% υπ - 39% άριστες), Μακ Λαχλίν 10 (6/17 επ, 4 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 26 (22/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 81% υπ - 52% άριστες), Βασίλης Γεωργόπουλος, Παράσογλου, Αλέξανδρος Γεωργόπουλος