15-03-2024 03:22

Το άστρο του Μικελέτο έλαμψε στο Τρέντο, προβάδισμα τελικού και η Γιαστρέμπσκι

Η ιταλική Τρεντίνο και η πολωνική Γιαστρέμπσκι Βέγκιελ έχουν προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τις νίκες που σημείωσαν στους πρώτους αγώνες της ημιτελικής φάσης. Η Τρεντίνο στον ιταλικό εμφύλιο νίκησε την Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτανόβα με 3-1 (25-17, 16-25, 25-18, 25-23).

Η Τρεντίνο θέλει να επιστρέψει στην κορυφή του ευρωπαϊκού βόλεϊ μετά το 2010 οπότε και κατέκτησε τον τρίτο και συνεχόμενο τίτλο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα το 2009 είχε νικήσει τον τελικό τον Ηρακλή. Και αυτή τη φορά το έργο της δεν θα είναι εύκολο καθώς η ρεβάνς στην έδρα της Τσιβιτάνοβα θα είναι ματς φωτιά.

Στον πρώτο αγώνα ο Αλεσάντρο Μικιελέτο με 28 πόντους και 18/32 επιθέσεις αλλά και εξαιρετική υποδοχή που άγγιξε το 65% έκανε τη διαφορά και αναδείχτηκε και mvp του αγώνα.

Ο 23χρονος Μικελέτο με ύψος 2μ.11 είναι το μεγάλο αστέρι της ομάδας του Φάμπιο Σόλι και του ιταλικού βόλεϊ. Επιπλέον πήρε και 4 άσσους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Καμίλ Ριτσλίτσκι με 19 πόντους και το το εκπληκτικό 15/20 στις επιθέσεις.

Η Τσιβιτάνοβα έκανε χαμηλές πτήσεις επιθετικά και ο Αλεξάντερ Νικόλοφ ήταν εξαιρετικά μόνος επιθετικά σημειώνοντας 25 πόντους. Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο αλλά στο 23-23 καθάρισαν Μικελέτο και Ριτσλίκι κάνοντας το 25-23 και το 3-1.

Στον άλλο αγώνα η Γιαστρέμπσκι του Μαρτσέλο Μέντεζ νίκησε με 3-0 (25-13, 25-18, 30-28) την Ζιράτ Μπανκ Άγκυρας του Μουσταφά Καβάζ που στον όμιλο του Ολυμπιακού ήταν άττητη. Ο Τζιν Πάτρι και ο Τόμαζ Φορνάλ έβγαλαν μάτια με 20- και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημείωσαν από 3 άσσους. Ο Βούτερ Τερ Μάατ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζιράτ με 16 πόντους αλλά η υποδοχή της τουρκικής ομάδας κυριολεκτικά κατέρρευσε στα δύο πρώτα σετ.

Oι επαναληπτικοί θα γίνουν 20 και 21 Μαρτίου.