15-11-2015 00:57

«Πειρατές» για... κορυφή και διαφήμιση του βόλεϊ

Μετά από μια σπουδαία μάχη στη Σύρο, ο Φοινικας νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ολοκληρώθηκε με μπλοκ των Πάρις, Φέργκιουσον μετά από φάση διαρκείας περίπου ενός λεπτού που κυριολεκτικά αποθεώθηκε το βόλεϊ. Συγκλονιστική κι άκρως βολεϊκή ατμόσφαιρα από τους συριανούς στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας».
Ο Φοίνικας πίεσε τον Ολυμπιακό με το σερβίς, είχε αποτελεσματικό μπλοκ πάνω στον Έγκλεσκαλνς ειδικά στις «κόντρα» επιθέσεις και έβγαλε έκπληκτικές άμυνες σε καθοριστικά σημεία. Ο αγώνας είχε το ίδιο φινάλε με εκεινον της 2ης αγωνιστικής της περιόδου 2013-14 όταν και πάλι ο Φοίνικας είχε νικήσει 16-14 στο 5ο σετ.

Ο Ολυμπιακός απώλεσε το αήττητο του και όπως είπε ο προπονητής του Ρομπέρτο Πιάτσα ήταν ένα πολύ καταστροφικό αποτέλεσμα με κακή εμφάνιση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Φοίνικας ήταν το δίδυμο Πάρις, Φέργκιουσον, Κάλντγουελ, ενώ ο Ντόκιτς με τα σερβίς του έκανε τη διαφορά στο φινάλε. Ο Φοίνικας είχε ματς μπολ και στο 24-23 του 4ου σετ αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να δώσει απαντήσεις με Έγκλεσκαλνς, Όγκουρτσακ και Κοκκινάκη και με σερί 3-0 να κάνει την ανατροπή για το 26-24 που έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ειχαμε τις δύο ομάδες να εναλλάσουν το προβάδισμα αλλά με το άουτ του Έγκλεσκαλνς ο Φοίνικας έφτασε στο 14-13. Ο Λετονός ισοφάρισε στην επόμενη φάση 14-14 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ντόκιτς και το μπλοκ των Πάρις, Έγκλεσκαλνς.
Στον πόντο κρίθηκαν και τα άλλα σετ. Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 πόντους και έφτασε στο 25-23.

Στο 2ο σετ το καθριστικό σημείο ήταν το σερί 4-0 του Φοίνικα με το οποίος ανέτρεψε το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 16-13. Στο 3ο σετ με φοβερό μπλοκ κατάφερε να περιορίσει περισσότερο τον Ολυμπιακός και να κάνει σχετικά άνετα το 25-20, ενώ από εκεί και πέρα άρχισε η μάχη πόντο πόντο.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Βουδούρης
1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-18, 25-20
4ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 24-26
5ο σετ: 4-5, 8-10, 12-10, 16-14

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 μπλοκ, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14) σε 140΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (9/13 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ -34% άριστες), Ντόκιτς 19 (14/42 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 10 (10/22 επ, 60% υπ - 43% άριστες), / Ζήσης (λ, 82% υπ - 45% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Εγκλεσκαλνς 28 (24/54 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/20 επ, 1 μπλοκ29% υπ -7% άριστες), Ογκουρτσακ 13 (10/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Σπίνου 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 52% υπ - 38% άριστες), Κοκκινάκης 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 40% υπ -40% άριστες), Παπαδόπουλος Χρήστος 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μποκ), Σφενδυλάκης.