27-03-2024 21:59

Με 10 άσσους η Θέτιδα λύγισε 3-1 τον ΑΟ Θήρας και θέλει δύο σετ για να προκριθεί

Η Θέτις, όπως ακριβώς και στην πρεμιέρα της φετινής Volley League, έτσι και στην πρεμιέρα των play off, νίκησε με 3-1 τον ΑΟ Θήρας και απέκτησε μικρό αλλά σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η ομάδα της Βούλας, η οποία την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play off έκανε τη μίνι έκπληξη κόντρα στον ΑΟΘ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 λάθη, τα 10 εκ των οποίων τα έκανε στο δραματικό (και συνάμα καθοριστικό) 4ο σετ.

Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ προηγήθηκε 4-9 και 6-10, αλλά με τα σερβίς της Χέιντεν το σετ γύρισε (9-10) για να προηγηθεί η Θέτις 13-12 και να ξεφύγει 18-15. Η Σαντορίνη ισοφάρισε 19-19, όμως εκεί δέχθηκε σερί 6-0 για το 1-0 στα σετ.

Η γηπεδούχος με τη Χέιντεν να ξεκινά εντυπωσιακά από το σερβίς προηγήθηκε με 5-0 και 10-2 στις αρχές του β' σετ με την Σαντορίνη να μαζεύει τη διαφορά (10-5, 11-7) και να πλησιάζει στο 14-12. Όλα όμως κρίθηκαν όταν το 17-15 έγινε 19-15 και με συνολικό επιμέρους σκορ 8-4 η Βούλα έκανε το 25-19 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Σαντορίνη να λειτουργεί καλύτερα πάνω στο φιλέ (50% επίθεση) και να φτάνει εύκολα στο 1-2 για να ακολουθήσει ένα δραματικό σετ.

Ο ΑΟΘ ξέφυγε γρήγορα με 3-6, αλλά χαμένο σερβίς της Πόπιτς και άουτ της Κιουτσιούκη έκαναν το 5-6 για να μετατρέψει η Θέτις το 7-8 σε 10-8 και να ξεφύγει με 17-14 με συνεχόμενα άουτ στην επίθεση. Ο ΑΟΘ ισοφάρισε 20-20 με τη Μερκάδο και με δικό της άσο προηγήθηκε 21-22.

Η Παπαγεωργίου ισοφάρισε, για να ακολουθήσει άσος της Οκάρο (23-22), αλλά η Πόπιτς με μπλοκ στη Μερτέκη έκανε το 23-23. Εκεί όμως δύο νέα λάθη των φιλοξενούμενων (χαμένο σερβίς Σαβάρ και άουτ επίθεση Φίγιοκ απόφαση την οποία αμφισβήτησε ο ΑΟ Θήρας) διαμόρφωσαν το τελικό 25-23 και έδωσαν τη νίκη με 3-1 στη Θέτιδα.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 30/3 στην έδρα του ΑΟ Θήρας.

Υπενθυμίζουμε ότι στα play off οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μενεσλής, Επόπτες: Κατσιάρας - Μαλλιάρα, Γραμματεία: Οικονόμου Δ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας