10-01-2024 20:34

Challenge Cup γυναικών: Η Ναντ έδειξε την δυναμική της στο Μετς και ήττα του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ

Την ήττα με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς από τη Ναντ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών.
Το έργο των πρασίνων είναι εξαρετικά δύσκολο, καθώς για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης χρειάζεται στον επαναληπτικό στην Γαλλία (16/1) καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει το χρυσό σετ. Οι Γαλλίδες από την άλλη με δύο σετ σφραγίζουν το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και μέχρι τα μισά του ήταν και μπροστά στο σκορ. Μετά το 13-11 η Ναντ άρχισε να δείχνει την ποιότητά της και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 15-16. Με λάθος της Άτκινσον η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-18) αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Γκρότους μείωσε σε 19-21, αλλά οι Γαλλίδες κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά για το 21-25.

Ενώ το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τις πράσινες που προηγήθηκαν με 8-3 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Γιάσπερ, η Ναντ μετά το τάιμ άουτ απάντησε με σερί 5-0 για να ισοφαρίσει σε 8-8. Καρκάσες και Άτκινσον έβαλαν ξανά μπροστά τις γηπεδούχες με 11-8, η Μιμς μείωσε σε 12-11 και λίγο αργότερα ισοφάρισε με μπλοκ στην Γκρότους (13-13). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις από Μιμς, Γιάσπερ για το 19-17, αναγκάζοντας τον Σέζαρ Ερνάντεζ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Καλμαζίδης με το σκορ 20-18 πέρασε την Φουμάκη για το σερβίς αντί της Χατζηευστρατιάδου, με τη νεαρή πασαδόρο να παίρνει άσσο (21-18) και να δυσκολεύει την υποδοχή των Γαλλίδων, με τη Σάμανταν να το εκμεταλλεύεται για το 22-18. Η αμερικανίδα κεντρική της Ναντ Τζεϊλίν Κιν με άσσο μείωσε σε 22-20, η Μιμς στην κόντρα έφερε το σετ στον πόντο (22-21) και με την άουτ επίθεση της Γκρότους έγινε το 22-22. Η Γκρότους έκανε το 23-22, η Μιμς κάρφωσε άουτ για το 24-22, η Ροτάρ μείωσε σε 24-23 και στη συνέχεια η Κούρταγκιτς μπλόκαρε την Γκρότους για το 24-24. Οι πράσινες δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε το τρίτο σετ μπολ τους, αλλά στο τέταρτο η Καράσοφ πάτησε στο αντίπαλο τερέν για το 27-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, καθώς η Ναντ προηγήθηκε με 7-14. Με τα σερβίς της Σάμανταν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 10-14, για να μειώσει η ίδια λίγο αργότερα στους δύο (15-17) αναγκάζοντας τη Ναντ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Άτκινσον έφερε το σετ στον πόντο (16-17), για να εξελιχθεί το σετ σε ντέρμπι. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε οι Γαλλίδες έβρισκαν λύσεις, για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων με μπλοκ της Ροτάρ στην Άτκινσον (19-22). Μετά από φάση διαρκείας η Κούρταγκιτς σταμάτησε ψηλά την Καρκάσες (19-23), η ίδια μείωσε σε 20-23 για να ακολουθήσει μία άπυτ επίθεση της Ροτάρ για το 21-23. Μετά το τάιμ άουτ η Ναντ πήρε το σετ με άσσο της Ροτάρ που διαμόρφωσε το 21-25.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 7-5. Μετά το τάιμ άουτ η Ναντ έβγαλε και πάλι αντίδραση και με σερί 0-5 πέρασε μπροστά με 7-10, αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Γαλλίδες είχαν τον έλεγχο του σετ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 17-19 με επίθεση της Γενιτσαρίδη, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω. Η Κιν με άουτ επίθεση έκανε το 21-24 αλλά αμέσως μετά η Κούρταγκιτς έκανε το τελικό 21-25.

Διαιτητές: Τσέβικ (Τουρκία), Μίνινς (Λετονία).

1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-3, 16-15, 21-18, 27-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 21-25
4ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-25, 21-25, 21-25) σε 113'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. - 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. - 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. - 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. - 29% άριστες).

ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. - 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. - 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι.