06-01-2024 23:41

Με σερβίς και επίθεση ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Μίλωνα στην Νέα Σμύρνη

Εντυπωσιακό μπάσιμο στο 2024 έκανε ο Παναθηναϊκός που με όπλο το σερβίς, καλή υποδοχή και 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι 40% του Μίλωνα) νίκησε με 3-0 στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής και πρώτης του Β γύρου στο πρωτάθλημα Volley League 2023-24.
O Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 23 βαθμούς, έναντι 21 του Ολυμπιακού που δοκιμάζεται στην έδρα του ΠΑΟΚ στο τηλεοπτικό ντέρμπι της Δευτέρας. Ο Μίλων έμεινε στους 15 βαθμούς και στην 4η θέση με έναν αγώνα λιγότερο. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Μίλωνα στην έδρα του για τη σεζόν 2023-24 στο πρωτάθλημα.

Ο Μίλωνας δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τελικά το σερβίς του Παναθηναϊκού παρότι ο προπονητής του Σάκης Ψάρρας το είχε επισημάνει στις δηλώσεις του.

Οι νεοσμυρνιώτες διεκδίκησαν τα δύο πρώτα σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός. Στο 1ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε 20-19 αλλά το σερβίς του Ερνάλντεζ διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και έφτασε σε σετ μπολ 20-24.

Στο 2ο σετ ο Γιορντάνοφ κράτησε κοντά τον Μίλωνα στο 18-19 αλλά αυτή τη φορά το σερβίς του Βουλκίδη χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με νέο σερί 5-0 έστειλε τον Παναθηναϊκό σε θέση σετ μπολ (18-24). Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε επιβληθεί, ήταν πιο αποτελεσματικός στο σερβίς και κράτησε χαμηλά στην επίθεση τους Μολίνα, Πολουγιάν που είχαν αναλωθεί στο να βγάζουν υποδοχές σε πιεστικά σερβίς. Το 0-3 ήρθε φυσιολογικά με τον Ερνάντεζ να είναι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.Το 0-3 ήρθε φυσιολογικά με τον Ερνάντεζ να είναι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Βασικός πασαδόρος του Παναθηναϊκού ήταν ο Ιερεζουέλο και λίμπερο ο Δημήτρης Ζήσης.

Από τον Μίλωνα ο Γιορντάνοφ πήρε 13 πόντους.Ο Μίλωνας στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στον πρώτο κρίσιμο αγώνα με την ισχυρή γαλλική Ναντ για τα προημιτελικά του CE Cup.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 21-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις (40% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 22-25) σε 79'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 11 (6/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες), Πολουγιάν 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 44% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ, 64% υπ. - 44% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/2 επ.), Νανόπουλος 2 (2/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 56% υπ. - 33% άριστες), Ιερεζουέλο 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 17 (13/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κασαμπαλής, Πετρέας, Μάρκου.