10-12-2022 16:56

Ο Ολυμπιακός 3-0 τη Κηφισιά και τώρα... Μπουργκάς

Με πρωταγωνιστή τον Τόντσεκ Στερν ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς στον αγώνα που άνοιξε την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League ανδρών και φτάνοντας τους 18 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος Volley League. Βασικός ακραίος στο 3ο σετ στη θέση του Ιντάλγκο αγωνίστηκε ο Χανδρινός.

Τώρα οι ερυθρόλευκοι θα προετοιμαστούν για το ταξίδι στη Βουλγαρία, προκειμένου να σφραγίσουν τη πρόκριση για τα προημιτελικά του Challenge Cup κόντρα στη Μπουργκάς. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 3-0 σετ.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τον Γρηγόρη Κοντοστάθη και τον Ρικάρντο που έχουν ίωση και υψηλό πυρετό. Λίμπερο αγωνίστηκε ο Γιάννης Κοσμάς κάνοντας μάλιστα θετική εμφάνιση. Βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ρικάρντο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε πιέζοντας από τα 9 μέτρα και με δύο άσσους του Παγιένκ προηγήθηκε 8-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Μαϊκόν μείωσε 8-6, όμως στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι «πληγώνοντας» την υποδοχή των φιλοξενούμενων πήραν σημαντική διαφορά 16-10.

Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη ανέβασαν την απόδοση τους «ροκανίζοντας» τη διαφορά μειώνοντας 21-17, ενώ έφτασαν και στο -2 (21-19) με μπλοκ του Τσέιβρες και έξυπνο πλασέ του Οκοσάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 με τον Ιντάλγκο, με τους γηπεδούχους να το κλείνουν 25-21 με κόντρα μπάλα του Δαλλακούρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν καλύτερα στο 2ο σετ μπαίνοντας σε «θέση οδηγού 5-2, όμως η Κηφισιά «ανεβάζοντας στροφές» ισοφάρισε 5-5 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Ιντάλγκο. Οι ερυθρόλευκοι δείχνοντας αποφασιστικότητα στο φιλέ ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα στο 12-7 με διαδοχικούς πόντους του Δαλλακούρα. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους έφτασε μέχρι το 20-11, η Κηφισιά με τους Σιημητρά και Μαϊκόν στο σερβίς έφτασε μέχρι το 24-19 με τον Στέρν να τελειώνει το σετ 25-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει …υπεροπλία και να μπαίνει μπροστά στο σκορ από νωρίς με 5-1 με τα ισχυρά σερβίς του Στερν. Η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε προσωρινά 6-4, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Δαλλακούρα άνοιξε ξανά τη διαφορά 10-5. Με επίθεση του Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά πλησίασε 12-9, όμως μετά από φάση διαρκείας ο Παγιένκ διαμόρφωσε το 14-9.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν «πείσμα» και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Μαϊκόν επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ μειώνοντας 16-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ με πλασέ του Τσέιβερς έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χανδρινού με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-17. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ 25-18 με διαδοχικούς άσσους του Στερν.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-19
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-18) σε 73΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 8π. (6/7επ., 2 άσσοι), Στερν 23 (17/26επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/17επ., 31%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 8 (5/10επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 4 (4/11επ., 81%υπ., 75%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 40%υπ., 20%αρ.), Χανδρινός 6 (5/8επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Πετσιάς.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 10π. (8/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 5 (5/14επ., 22%υπ., 6%αρ.), Σπηλιώτης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέιβερς 8 (6/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 41%αρ.) / Κοσμάς (λ. - 33%υπ., 33%αρ.), Ρουσσόπουλος, Σιημήτρας, Οικονομόπουλος.