H Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ, μετά από ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια σε τουρνουά ενός αστεριού της FIVB ήρθε η στιγμή να ανέβουν για πρώτη φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου και να ακουστεί ο Εθνικός ύμνος προς τιμήν τους.
Πρόκειται για το δεύτερο χρυσό μετάλλιο του ελληνικού μπιτς βόλεϊ σε διοργάνωση της FIVB που γίνεται στην Ελλάδα.
Η πρώτη ήταν το 1999 στο Ξυλόκαστρο όταν οι Εφη Σφυρή, Βάσω Καραντάσιου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο σε αντίστοιχη διοργάνωση (Challenger), ενώ ακολούθησαν το ασημένιο μετάλλιο του 2000 και το χάλκινο του 2001.
Στον τελικό ποτ έγινε πριν από λίγο στις εντυπωσιακές εγκαταστάσεις του Club Free η Δήμητρα Μαναβή και η Κωνσταντίνα Τσοπούλου νίκησαν τις ρουμάνες Βάιντα, Ορντεάν με 2-0 (21-18, 21-16) οι οποίες είχαν ξεκινήσει την πορεία τους από τον πρώτο γύρο των προκριματικών.
Με την λήξη του αγώνα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας χάθηκαν στην αγκαλιά της προπονήτριάς τους, Μαρίας Τσιαρτσιάνη, η οποία δεν μπορούσε να κρύψει την συγκίνηση και την χαρά της για την ομάδα της.
Το χρυσό μετάλλιο δεν θα μπορούσε να έρθει σε καλύτερη στιγμή. Μπροστά σε ελληνικό κοινό και μία εβδομάδα πριν την πρώτη φάση των Continental Cup που θα γίνει στο Σχονιά και θα κρίνει πολλά για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Η ελληνική ομάδα κατάφερε να βρει το ρυθμό της μέσα σε δυνατό αέρα και με εξαίρεση το ξεκίνημα του δευτέρου σετ είχαν τον απόλυτο έλεγχο.
«Το χρυσό μετάλλιο το αφιερώνουμε στην προπονήτριά μας, Μαρία Τσιαρτσιάνη και δεν μπορούσε να έρθει καλύτερη στιγμή, καθώς πάμε τώρα στο Continental με την ψυχολογία στα ύψη» δήλωσαν συγκινημένες Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου.
Χάλκινο μετάλλιο για την Αγγλία
Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο μονάστερο τουρνουά κατέκτησαν οι Αγγλίδες Έβανς, Όστιν, μετά την επικράτησή τους στον μικρό τελικό των Όγκρεν, Νίλσον από την Σουηδία με 2-0 (21-17, 22-20).
ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | ||||||||||
No. | Rnd. | Date | Team A | Team B | Result | |||||
1 | PA | 15 Jun | Tsopoulou/Manavi GRE | Helland-Hansen/Zylstra NOR | 2-1 (21-11, 13-21, 15-8) | |||||
2 | PA | 15 Jun | Klinger D./Klinger R. AUT | Thurin, K./Thurin, S. SWE | 2-0 (21-17, 21-16) | |||||
3 | PB | 15 Jun | Kotlasova/Resova CZE | Saridaki/Myrilla GRE | 2-0 (21-8, 22-20) | |||||
4 | PB | 15 Jun | Driessen/Meertens NED | Vaida/Ordean ROU | 0-2 (11-21, 16-21) | |||||
5 | PC | 15 Jun | Olivova/Rehackova CZE | Klepkou/Baka GRE | 1-2 (15-21, 21-18, 5-15) | |||||
6 | PC | 15 Jun | Angelopoulou / Konstantopoulou CYP | Scampoli/Varrassi ITA | 2-1 (21-18, 19-21, 15-13) | |||||
7 | PD | 15 Jun | Ogren/Nilsson SWE | Apostolaki/Spiliotopoulou GRE | 2-0 (26-24, 21-17) | |||||
8 | PD | 15 Jun | Tyndeskov/Trans DEN | Evans/Austin ENG | 0-2 (18-21, 10-21) | |||||
9 | PA | 15 Jun | Tsopoulou/Manavi GRE | Klinger D./Klinger R. AUT | 2-0 (22-20, 21-18) | |||||
10 | PA | 15 Jun | Helland-Hansen/Zylstra NOR | Thurin, K./Thurin, S. SWE | 2-0 (21-15, 21-17) | |||||
11 | PB | 15 Jun | Kotlasova/Resova CZE | Vaida/Ordean ROU | 0-2 (16-21, 18-21) | |||||
12 | PB | 15 Jun | Saridaki/Myrilla GRE | Driessen/Meertens NED | 1-2 (23-25, 21-14, 12-15) | |||||
13 | PC | 15 Jun | Klepkou/Baka GRE | Angelopoulou/Konstantopoulou CYP | 0-2 (19-21, 14-21) | |||||
14 | PC | 15 Jun | Olivova/Rehackova CZE | Scampoli/Varrassi ITA | 0-2 (12-21, 9-21) | |||||
15 | PD | 15 Jun | Ogren/Nilsson SWE | Evans/Austin ENG | 0-2 (10-21, 19-21) | |||||
16 | PD | 15 Jun | Apostolaki/Spiliotopoulou GRE | Tyndeskov/Trans DEN | 1-2 (21-18, 9-21, 9-15) | |||||
17 | R12 | 15 Jun | Helland-Hansen/Zylstra NOR | Klepkou/Baka GRE | 2-1 (17-21, 21-6, 15-11) | |||||
18 | R12 | 15 Jun | Driessen/Meertens NED | Ogren/Nilsson SWE | 0-2 (13-21, 16-21) | |||||
19 | R12 | 15 Jun | Scampoli/Varrassi ITA | Klinger D./Klinger R. AUT | 2-0 (21-15, 21-18) | |||||
20 | R12 | 15 Jun | Tyndeskov/Trans DEN | Kotlasova/Resova CZE | 1-2 (18-21, 21-17, 12-15) | |||||
21 | QF | 16 Jun | Vaida/Ordean ROU | Helland-Hansen/Zylstra NOR | 2-0 (22-20, 21-18) | |||||
22 | QF | 16 Jun | Ogren/Nilsson SWE | Angelopoulou/Konstantopoulou CYP | 2-1 (15-21, 26-24, 15-13) | |||||
23 | QF | 16 Jun | Evans/Austin ENG | Scampoli/Varrassi ITA | 2-1 (21-14, 18-21, 15-11) | |||||
24 | QF | 16 Jun | Kotlasova/Resova CZE | Tsopoulou/Manavi GRE | 0-2 (14-21, 16-21) | |||||
25 | SF | 16 Jun | Vaida/Ordean ROU | Ogren/Nilsson SWE | 2-0 (21-16, 21-15) | |||||
26 | SF | 16 Jun | Evans/Austin ENG | Tsopoulou/Manavi GRE | 0-2 (21-23, 15-21) | |||||
27 | F3 | 16 Jun | Ogren/Nilsson SWE | Evans/Austin ENG | 0-2 (17-21, 20-22) | |||||
28 | F1 | 16 Jun | Vaida/Ordean ROU | Tsopoulou/Manavi GRE | 0-2 (18-21, 16-21) |