17-04-2024 19:34

Δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού και 2-0 επί του Παναθηναϊκού

O Oλυμπιακός με 28 πόντους της Κούμπουρα και 27 της Μλείνκοβα κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό στο ΜΕΤΣ και θέλει ακόμη μια νίκη το Σάββατο στου Ρέντη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της  Volley League γυναικών. Mε 10 πόντους (5 μπλοκ, 1 ασο) η Φαριόλ.

Για τον Παναθηναικό από 18 πόντους είχαν ο Άτκινσον, Καρκάθες.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ξέφυγε γρήγορα όταν το 6-7 έγινε 6-12 με την Εμμανουηλίδου στο σερβίς και παρόλο που ο ΠΑΟ πλησίασε αμέσως στον πόντο (11-12) η διαφορά άνοιξε και πάλι (13-17). Οι πράσινες μπόρεσαν να μειώσουν στον πόντο (17-18), αλλά στο 18-19 ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή, η Εμμανουηλίδου πήγε πάλι στο σερβίς και με επιμέρους σκορ 1-6 πήρε το σετ.

Η απάντηση του ΠΑΟ ήρθε στο δεύτερο σετ όπου ήταν αλάνθαστος στην επίθεση (δέχθηκε ένα μπλοκ σε 31 προσπάθειες) και κάνοντας γρήγορα μια μικρή ανατροπή (7-9, 10-9) πήρε το προβάδισμα και χτύπησε στο 16-15. Με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις και λάθη των ερυθρόλευκων ξέφυγε 21-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το γ' σετ όπου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά (2-8) και είχε σταθερά ένα σημαντικό προβάδισμα φτάνοντας στο 17-21. Ο ΠΑΟ με πόντο από άμυνα της Μπελιά, κόντρα της Γκρότους και άσο της Καρκάσες μείωσε στον πόντο (20-21), όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει καθώς η εντυπωσιακή Κούμπουρα είχε 4/4 επιθέσεις στο φινάλε διαμορφώνοντας το 23-25.

Ο Ολυμπιακός έκανε ακόμη πιο εντυπωσιακή εκκίνηση στο δ' σετ (0-7, 6-14) χωρίς ποτέ ο Παναθηναϊκός να μπορέσει να ξαναμπεί στο ματς με το τελικό 15-25 να διαμορφώνεται από επίθεση της Κούμπουρα που σφράγισε τη νίκη της ομάδας της.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Γεώργας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18

3ο σετ: 2-8, 8-16, 17-21, 23-25

4ο σετ: 1-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-18, 23-25, 15-25) σε 102'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 17 (14/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 12% άριστες), Άτκινσον 18 (17/42 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Σάμανταν 13 (10/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκρότους 6 (5/26 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 32% άριστες) / Μπελιά (λ, 41% υπ. - 23% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 4 (4/22 επ., 68% υπ. - 32% άριστες), Καράρο, Εμμανουηλίδου 6 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 27 (23/46 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φαριόλ 10 (4/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 26 (23/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 32% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. - 21% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

Volley League Γυναικών - Τελικοί

Πρώτος τελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-20, 22-25, 25-09, 21-25, 18-16)

Δεύτερος τελικός - Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο Μετς, Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (19-25, 25-18, 23-25, 15-25)

Τρίτος τελικός - Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Τέταρτος τελικός - Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 (Αν χρειαστεί)

Γυμναστήριο Μετς, 17.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Πέμπτος τελικός - Σάββατο 27 Απριλίου 2024 (Αν χρειαστεί)