14-02-2024 19:55

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Με φαλτσοσφύριγμα Μαυρίδη (vid)

Με ένα φαλτσοσφύριγμα του δεύτερου διαιτητή Μαυρίδη, ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο φάιναλ φορ Κυπέλλου γυναικών.

O Παναθηναϊκός πήρε δια περιπάτου τα δυο πρώτα σετ, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που ήταν τραγικός (φάνηκε η δουλειά του Ζάκοτς), αλλά στη συνέχεια παρουσίασε τα γνωστά προβλήματα, όπως και στην Σαντορίνη, η υποδοχή του έμπαζε και ο "δικέφαλος" μείωσε σε 2-1.

ΠΑΟΚ - ΠΑΟ: Δείτε το σφύριγμα Μαυρίδη (vid). Θέτις - Ολυμπιακός: Οι κάρτες του Νικάκη

Ο Παναθηναϊκός πήρε και προβάδισμα 4 πόντων στο τέταρτο σετ (18-22), αλλά με αντεπίθεση του ΠΑΟΚ έγινε το 23-23. Κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Η  Τσιόγκα πήρε άσο από την Ρόγκα, ενώ ο δεύτερος διαιτητής Μαυρίδης σφύριξε ορθώς λάθος θέσεις σε Μεταξά, Καρκάθες. Ο Καλμαζίδης διααρτυρήθηκε έντονα και με πρωτοφανή ενέργεια ο Μαυρίδης έδωσε την φάση ως μη γενόμενη. Η συνέχεια ήταν εύκολη για τον Παναθηναϊκό.

Το γεγονός καυτηρίασε και ο Θάνος Τερζής "δεν μπορεί στο 23-23 να αλλάζει το σφύριγμα του ο διαιτητής, μετά από πίεση  που δέχτηκε από τον προπονητή του Παναθηναϊκού"

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, καθώς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 0-2 και στο 2-4 με την Παπαφωτίου στο σερβίς εκτόξευσε τη διαφορά στο 2-13 για να γίνει εύκολα το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0, αλλά εξίσου γρήγορα ο Παναθηναϊκός απάντησε για το 4-7 με τις ασπρόμαυρες να ισοφαρίζουν στο 8-8. Ωστόσο με άσσο της Μεταξά οι πράσινες ξέφυγαν πάλι με 8-11 και το σετ είχε ενδιαφέρον μέχρι το 13-15. Εκεί ο ΠΑΟ έτρεξε πάλι ένα νέο σερί για το 13-20, φτάνοντας στο 0-2.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς, καθώς στην εκκίνηση του γ' σετ πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟ προηγήθηκε 6-2 κι όταν το σκορ έγινε 7-6, ξέφυγε και πάλι 11-7. Οι πράσινες πλησίασαν για τελευταία φορά στο 13-12, όμως με τη Γουίλιαμς ασταμάτητη ο ΠΑΟΚ άνοιξε και πάλι τη διαφορά (166-12) χωρίς να απειληθεί στη συνέχεια για το τελικό 25-20.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δ' σετ όπου προηγήθηκε με 3-0 και διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το 11-8. Εκεί ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή και τα σερβίς της Παπαφωτίου έφεραν την ανατροπή για το 11-13. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14, αλλά το 15-15 έγινε 15-20 με την Άτκινσον αυτή τη φορά στη γραμμή του σερβίς.

Με το σκορ στο 17-22 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, όμως ο ΠΑΟΚ πιέζοντας την πράσινη υποδοχή και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων πλησίασε στον πόντο (21-22) και ισοφάρισε 23-23 με την Φανγκ.

Στην επόμενη φάση αρχικά δόθηκαν λάθος θέσεις στις πράσινες, με τους διαιτητές να αλλάζουν την απόφαση τους και τον ΠΑΟ να φτάνει σε πρώτο ματς μπολ μετά από ένα φοβερό ράλι. Η Πολυνοπούλου το έσβησε, αλλά στο 24-25 η Άτκινσον τελείωσε την επίθεση και έστειλε τον ΠΑΟ στο Final 4.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Λούμσι, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 2-8, 6-16, 9-21, 13-25

2ο σετ: 4-8, 13-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-20

4ο σετ: 8-5, 15-16, 16-21, 24-26

Τα σετ: 1-3 (13-25, 19-25, 25-20, 24-26) σε 99'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (3/6 επ), Κλέπκου 2 (2/9 επ., 83% υπ.-33% άριστες), Φανγκ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Ντέακ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τσιόγκα 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 28 (28/60 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 60% υπ.-37% άριστες), Κυπαρίσση 5 (5/17 επ., 69% υπ.-19% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 11 (9/32 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-21% άριστες), Άτκινσον 34 (29/57 επ., 5 άσσοι), Γκρότους 9 (9/18 επ., 71% υπ.-21% άριστες) Παπαφωτίου 7 (2/2 επ., 5 άσσοι), Σάμανταν 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  / Μπελιά (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Ρόγκα (λ, 62% υπ.-38% άριστες),  Χατζηευστρατιάδου 1 (1/1 επ.), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη