23-10-2022 21:35

Σούπερ ντέρμπι στο Ρέντη με νικητή τον Ολυμπιακό, 3-1 την Α.Ε.Κ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι με την Α.Ε.Κ. με 3-1 σετ, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι «ερυθρόλευκες» πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν, παίρνοντας 29 πόντους από το σερβίς και το μπλοκ (14 άσσοι, 15 μπλοκ), έχοντας την Μίλιτσα Κούμπουρα τοπ σκόρερ με 23 πόντους. Η Α.Ε.Κ. κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ από 24-20, ενώ είχε την δυνατότητα και στο τέταρτο να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά η Σάλας της στέρησε την ευκαιρία.

Το ματς
Στο πρώτο σετ η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη αντί της Κουβανής Ρόσίρ Καλντερόν.Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με +3, όμως η Α.Ε.Κ. αντέδρασε και με λάθος της Στέλλας Χριστοδούλου η Ένωση πέρασε μπροστά με +2 (6-8). Με επίθεση της αλάνθαστης Μίλιτσα Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 9-8 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω. Η διαφορά έφτασε στους έξι (19-13), Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στο ματς την Καλντερόν και η Α.Ε.Κ. με άσσο της Γκιζέλ Σίλβα μείωσε στους τρεις (19-16). Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν ψύχραιμες και έφτασαν στο 1-0 σετ με 25-18.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18. Σε εκείνο το σημείο μία επίθεση της Γουίντερς και ένα λάθος της Σίλβα (πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων) έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Άσσος της Χριστοδούου και κόντρα επίθεση της Γούιντερς έκαναν το 23-19, η Καλντερόν μείωσε σε 23-20 αλλά η Αμερικανίδα ακραία των ερυθρολεύκων σκόραρε για το 24-20 και εκεί ήταν έγινε η ανατροπή για την Ένωση. Τα σερβίς της Κωνσταντινίδου δυσκόλεψαν την υποδοχή του Ολυμπιακού, η Καλντερόν και η Σίλβα μείωσε σε 24-22 και η άουτ επίθεση της Κούμπουρα έφεραν το σετ στον πόντο (24-23). Ο Μιτσέλι κάλεσε τάιμ άουτ αλλά αμέσως μετά με άσσο η Κωνσταντινίδου ισοφάρισε (24-24) και δύο κόντρα επιθέσεις με Καλαντάτζε και Καλντερόν ολοκλήρωσαν την ανατροπή (24-26) για την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Αντίδραση έβγαλε ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, καθώς με την Γούιντερς στο σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-0 (με 3 άσσους). Η Α.Ε.Κ. μείωσε σε 7-4 αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, παρά το γεγονός ότι ο Κώστας Αρσενιάδης είχε χρησιμοποιήσει και τα δύο του τάι άουτ μέχρι το 11-5. Η διαφορά παρέμεινε υψηλή για το 2-1 σετ με 25-17.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ, με την Α.Ε.Κ. να προηγείται με 1-5. Με άσσο της Νίζετιτς διαμορφώθηκε το 6-9 αλλά η ισοφάριση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει με την Όλμπρεχτ να σταματάει την Καλαντάτζε στο φιλέ (10-10). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την Εμμανουηλίδου να δίνει αέρα τριών πόντων στις ερυθρόλευκες (22-19), αλλά την Ένωση να μην έχει πει την τελευταία της λέξη. Η Κούμπουρα έδωσε δύο ματς μπολ στον Ολυμπιακό (24-22), αλλά η Καλντερόν με μία επίθεση και ένα μπλοκ έφερε το σετ στα ίσια (24-24), ενώ η Α.Ε.Κ. είχε την ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με τη Νίζετιτς (26-27), αλλά οι γηπεδούχες με πρωταγωνίστρια τη Σάλας ισοφάρισε (27-27), η Σίλβα σε προσπάθεια για μπλοκ ακούμπησε το φιλέ και στο φινάλε η Κουβανή του Ολυμπιακού με άσσο διαμόρφωσε το 29-27 για το τελικό 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου
Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Το βασικό μας όπλο έπρεπε να ήταν το σερβίς και αυτό κάναμε. Πιέσαμε στο σερβίς έτσι ώστε να είναι πιο μακριά από το φιλέ η επίθεση της Α.Ε.Κ., η οποία είναι πολλή καλή επιθετικά ομάδα. Ήταν πολύ όμορφο συναίσθημα το πρώτο μου επίσημο παιχνίδι στην έδρα μας και είμαι ακόμα πιο χαρούμενος που συνοδεύτηκε με μία καλή νίκη».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ήταν ένα φοβερό παιχνίδι, όχι τόσο ποιοτικό αλλά δυναμικό. Παίχτηκε πολύ στα χτυπήματα και στις ψηλές μπάλες. Είχαμε πολλές πιθανότητες να πάρουμε το παιχνίδι, αλλα χάσαμε πολλές άμυνες που δεν πρέπει να χάνονται. Κάποια λάθη στη πίσω ζώνη μας στέρησαν στο να φύγουμε από εδώ με μία μεγάλη νίκη. Τα συμπεράσματά μας είναι όμως θετικά, καθώς πλήρης η ομάδα είναι μόλις τρεις ημέρες. Δείξαμε τις δυνατότητές μας αλλά θέλουμε και πολύ δουλειά. Πρέπει να τρέξουμε γιατί το πρωτάθλημα άρχισε. Πρέπει να σταθεροποιήσουμε τα δυνατά μας στοιχεία και να δουλέψουμε στα αδύνατα για να μην έχουμε αυτά τα κενά, ειδικά στη πίσω ζώνη».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Ψάρρα

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 24-26
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-17
4ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 29-27

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 24-26, 25-17, 29-27) σε 113'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (1/3 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουίντερς 19 (14/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 25% άριστες), Όλμπρεχτ 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σάλας 17 (14/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Κούμπουρα 23 (17/43 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. - 11% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιτς 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 19% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 2 (2/6 επ., 23% υπ. 23% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (0/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 20 (19/34 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. - 44% άριστες), Ξηντάρα (λ), Νώτη, Σακαλέρου, Διάλλα, Καλντερόν 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Αναγνώστου.