12-04-2014 23:12

Ο Κλαρούδας κέρασε το «πικρό ποτήρι» στην ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την πιο πικρή ήττα της στη φετινή σεζόν με τον Παμβοχαϊκό να επικρατεί με 3-2 στην Γλυφάδα και να την παίρνει την... μπουκιά της πέμπτης θέσης από το στόμα.
Στην επιστροφή του στην Γλυφάδα, ο Γιώργος Κλαρούδας κέρασε «φαρμάκι» την ΑΕΚ που απώλεσε τον στόχο της. Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός που μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες πάλευε για να αποφύγει τα πλέι άουτ, τωρα βλέπει ακόμα και την 5η θέση.  Θα αντιμωπίσει τον ΠΑΟΚ με το πρώτο ματς να γίνεται Μεγάλη Τετάρτη στη Βόχα και την 5η θέση να κρίνεται στις 2 νίκες.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και φαινόταν αποφασισμένη. Προηγήθηκεμε 6-1 με τον πρώτο πόντο του Παγιά και κράτησε την διαφορά της μέχρι και το 23-17. Η ένωση ήταν μια ανάσα από το 1-0, αλλά ο Παμβοχαϊκός είχε άλλη γνώμη. Ο Ποτότσνικ πήγε στη γραμμή του σερβις και με δικό του άσσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-22. Το επόμενο σερβις του Ποτότσνικ ήταν άουτ, αλλά ένας πρώτος χρόνος του Κανέλλου και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Παγιάν, έφεραν την ισοφάριση (24-24). Ο Ντόκιτς στέρησε ξανά το σετ πό την ΑΕΚ (25-25) με τον Χρήστο Παπαδόπουλο παίρνει δύο πόντους στο 26-26 (επίθεση και μπλοκ στον Παγιάν) και να δίνει το σετ στον Παμβοχαϊκό.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ, γύρισε το αρχικό 4-6 και με το σερβις του Παγιάν έγινε το 10-6. Το νερό μπήκε στο αυλάκι και η ΑΕΚ πήρε τη διαφορά ασφαλείας που ήθελε (18-11). Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με άσσο του Κράουζε μείωσε σε 23-20. Ατυή τη φορά όμως η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμή και τελείωσε το σετ.

Ο καλός Παμβοχαϊκός και η κακή ΑΕΚ επέστρεψαν στο τρίτο σετ και ο Ντόκιτς με δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το 2-6. Η Ένωση ξεκίνησε τα λάθη και η διαφροά έφτασε στους 7 (12-19) για να πάρούν εύκολα το σετ οι φιλοξενούμενοι.

Η ΑΕΚ βρέθηκε στα σχοινιά και στο τέταρτο σετ. Τα πολλά λάθη της, έφεραν τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά με τον Τόρρες πρωταγωνιστή αρχικά μείωσε (14-16) και ισοφάρισε στο 18-18. Η κρίσιμη φάση όμως ήταν στο 23-22 όταν ο Τόρρες μπλόκαρε τον Κανέλλο (24-22) και ο Παγιάν τελείωσε το σετ (25-23)

Στο τάι μπρέικ, ο Ρουμελιωτάκης και ο Παγιάν έστειλαν στην μπαλα άουτ (7-10), ενώ ο Κανέλλος μπλοκαρε τον Ρουμελιωτάκη για το 7-11. Το μπλοκ του Τοκάνη στον Ντόκιτς (9-11) αναπτέρωσε τις ελπίδες της ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια ο Ντόκιτς ήταν ασταμάτητος και έδωσε τη νίκη στον Παμβοχαϊκό.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 26-28
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-21
3ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 7-8, 12-16, 21-19, 25-23
5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (26-28, 25-21, 18-25, 25-23, 11-15)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (7/16 επ, 55% υπ - 36% άριστες), Τόρρες 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ), Κατσανεβάκης 6 (6/11 επ), Κρέτσης, Παγιάν 30 (27/57 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (10/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 29% άριστες) / Γκούζντα (λ, 60% υπ - 34% άριστες), Τοκάνης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 58% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 άσσος), Χατζόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 10 (3/6 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ποτότσνικ 11 (9/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 115 άριστες), Κουζούνης 13 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Ντόκιτς 27 (21/46 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ - 40% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος (40% υπ - 40% άριστες), Μάρκου.