10-02-2014 23:17

Η ξέφρενη πορεία του ΖΑΟΝ προς την... Α1! (video)

Η ξέφρενη πορεία της γυναικείας ομάδας βόλλεϋ του ΖΑΟΝ Κηφισιάς συνεχίστηκε για 10ο συνεχές παιχνίδι, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της ανόδου. Αυτή τη φορά με 3-1 επί του ΑΟ Τράχωνες, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για γερά νεύρα.

Η ομάδα της Κηφισιάς ξεκίνησε το πρώτο σετ μουδιασμένα, αλλά παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι Τράχωνες προηγήθηκαν με 5-2, αλλά με ένα σερί 3 πόντων ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε σε 5-5. Φάνηκε έτσι καθαρά από την αρχή ότι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο, αμφίρροπο και συναρπαστικό. Στη συνέχεια η ομάδα της Κηφισιάς με σταθερά αυξανόμενο επιθετικό ρυθμό έφτασε το σκορ σε διαφορές ασφαλείας (12-7, 14-9, 16-11). Στο σημείο αυτό οι παίκτριες του Κυριαζή έδειξαν να χάνουν το ρυθμό τους και έδωσαν την ευκαιρία στους Τράχωνες με ένα σερί 11-0 να προηγηθούν 16-22. Ο ΖΑΟΝ προσπάθησε να επανέλθει, πλησίασε στο σκορ (20-22, 22-24) αλλά τελικά το σετ το κατέκτησε η ομάδα των Τραχώνων με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι συναρπαστικό με σκληρές μάχες στο φιλέ και με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (3-3, 5-5, 8-8, 10-10). Στη μέση περίπου του σετ η ομάδα των Τραχώνων κατάφερε να αποκτήσει μία μικρή διαφορά από την αντίπαλο κηφισιώτικη ομάδα με 11-14, 12-16, 16-19. Στο σημείο εκείνο ο ΖΑΟΝ αφυπνίστηκε και με ένα σερί 5-1 προηγήθηκε με 21-20, έχοντας στο πλευρό του μία παλλόμενη από ενθουσιασμό εξέδρα, στην οποία κυριαρχούσαν τα κορίτσια των Παγκορασίδων που παρέσυραν τον κόσμο με τις εκδηλώσεις τους έχοντας φέρει μαζί τους τον αέρα της εκτός έδρας επί της Χαλκίδας. Το σκορ πήγε πόντο πόντο μέχρι το τέλος και ο ΖΑΟΝ το κατέκτησε με 25-23, μέσα σε ένα παραλήρημα ενθουσιασμού.

Στο τρίτο σετ, το ίδιο ακριβώς σκηνικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με μικρές εναλλαγές στην πρωτοπορία (3-3, 8-8, 14-14, 20-20, 24-24). Στους δύο τελευταίους πόντους οι παίκτριες του ΖΑΟΝ επέδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της αντιπάλου ομάδος και κατέκτησαν το σετ με 26-24, ύστερα από ένα εκπληκτικό μονό μπλοκ της Καρίνα Φιλιπιόνοκα στον τελευταίο πόντο.

Στο τέταρτο σετ, ο ΖΑΟΝ είχε σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία και προηγήθηκε με 6-4. Οι Τράχωνες κατάφεραν όμως να ανακάμψουν και προγήθηκαν με βραχεία κεφαλή (8-9), σημείο στο οποίο ο Δήμος Κυριαζής πήρε time out, που έδωσε νέα ώθηση στις αθλήτριές του, που παρά το 15-17 της αντιπάλου κατάφεραν με τη βοήθεια των φίλων της (ανάμεσά τους και ο Δήμαρχος Κηφισιάς κ. Νίκος Χιωτάκης), να ισοφαρίσουν σε 18-18 και στη συνέχεια να πάρουν το σετ 25-22 και το παιχνίδι με 3-1.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 26-24, 25-22

ΖΑΟΝ (Κυριαζής): Αυγοκλούρη, Βιτωράτου, Σπανού, Κάνταρη, Φιλιπιόνκοβα, Κόνιαρη/ Ξηντάρα (λ), Πολίτη (λ), Καρακατσάνη, Τσελάνι

ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Αρναούτης): Καραμπάγια, Βογιατζή Μ., Βογιατζή Ελ., Αργυροπούλου, Ευθυμίου, Τσιώνη/ Βαμβακούση (λ), Κυδιώτη (λ), Τσανάκη, Καλαϊτζάκη