24-01-2024 21:55

Πανιώνιος-Άρης 2-3: Πρόκριση με δύο σφυρίγματα, από 2-0 και 20-8! (vid)

Με δυο σφυρίγματα των διαιτητών Φραγκάκη, Πρέντζα ο Άρης κέρδισε 2-3 από 2-0, (11-9, 12-10, στο τάι μπρέικ) και 20-8 και προκρίθηκε στην οκτάδα του Κυπέλλου γυναικών.

Το 13-14 του τάι μπρέικ λοιπόν έγινε με σωστό σφύριγμα φιλέ της Αλεξάκου στο κατέβασμα, κι ενώ είχε βγεί η άμυνα. Η Ζιώγα ισοφάρισε σε 14-14 κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από χαλασμένη υποδοχή του Άρη η Ξανθοπούλου έκανε κακή πάσα και ο Πανιώνιος ετοιμαζόταν για κόντρα επίθεση. Ο Φραγκάκης όμως έδωσε πόντο στον Άρη σφυρίζοντας υπέρβαση στην Καρέλια, που ούτε καν ακούμπησε την μπάλα και το φιλέ.

Στο 14-15 εξάλλου κι ενώ ο Πανιώνιος είχε κόντρα επίθεση ο Πρέντζας διέκοψε την φάση σφυρίζοντας ως μη γενόμενη (επανάληψη) γιατί μια παίκτρια του Άρη έπεσε πάνω στην γραμματεία σε προσπάθεια άμυνας, χωρίς να τραυματιστεί. Δυο φάσεις που έκριναν την πρόκριση και καταδίκασαν τον Πανιώνιο, που έχει βέβαια και τεράστια  ευθύνη γιατί το ματς πήγε στο τάι μπρέικ, από 2-0 και 20-8!

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος και η Αλεξάκου έγραψε το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης έχασε τέσσερα σετ μπολ για να ισοφαρίσει (23-24, 24-26, 25-26, 26-27) και ο Πανιώνιος στο τρίτο δικό του έκανε το 31-29 μετά από άσσο της Όλουοτς.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος ήταν εντυπωσιακός και όλα έδειχναν ότι θα ολοκληρώσει τον αγώνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 20-9 και σε εκείνο το σημείο η κορυφαία του αγώνα, Όλουοτς, πέρασε στον πάγκο για μερικές ανάσες και έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να μειώσει.

Η Κενυάτισσα επέστρεψε με το σκορ στο 21-16, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν αρχίσει και έβρισκαν ρυθμό. Η Όλουοτς με μπλοκ έκανε το 24-23 για το ματς μπολ του Πανιωνίου, αλλά στην συνέχεια τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Γαλλίδας διαγώνιας του Άρη, Ζουλί Ολιβέιρα έγινε το 24-26.

Στο τέταρτο σετ ο Πανιώνιος πάλι ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 8-2. Ο Άρης σιγά σιγά μείωνε και ήρθε η ισοφάριση σε 8-8 με άουτ επίθεση της Αλεξάκου. Η Μπακα με μπλοκ έγραψε το 18-23 αλλά ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία του κουβένα και με σέρβερ την Αλεξάκου «έτρεξε» σερί 5-0 για το 23-23. Μάλιστα είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά οι αθλήτριες του Γιάννη Χαριτωνίδη δεν συνεννοήθηκαν σωστά και έγινε το 23-24.

Η Όλουοτς ισοφάρισε (24-24), η Μπάκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Άρη για να καρφώσει άουτ στην επόμενη φάση η Όλουοτς για το 24-26 και το 2-2 σετ.

Δραματικό ήτα το πέμπτο σετ με τον Πανιώνιο να ξεκινάει με 3-0 με σέρβερ την Τακαγκούι. Με λάθος της Μπάκα ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-9, αλλά λίγο αργότερα η άουτ επίθεση της Όλουοτς έφερε το 12-12  ενω το φινάλε θρίλερ διαμορφώθηκε  οπως περιγράφουμε στο πρόλογο .

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καλούδας, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 31-29, 24-26, 24-26, 14-16)

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Όλουοτς, Τακαγκούι, Καθάριου, Ζιώγα, Αλεξάκου, Καρέλια / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Μιλεντίγιεβιτς, Κράνη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Ξανθοπούλου, Ντούμαντσιτς, Μπάκα, Ολιβέιρα, Νεσίμοβιτς, Γκιούρζντα / Θεοδοσίου (λ), Σαουλίδου (λ), ΑΠοστολίδου, Παπαδοπούλου.