22-01-2024 20:31

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός στην Πολίχνη και τρίποντο επί του Πήγασου σε 71 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον Πήγασο Πολίχνης να μπει στον αγώνα και με καταιγιστικό σερβίς που απέφερε 6 άσσους, 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και βασικό διαγώνιο τον Μάρκου στη θέση του Ερνάντεζ επικράτησε με 3-0 σετ σε 71 λεπτά στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

Οι πράσινοι με το άνετο τρίποντο ανέβηκαν στους 29 βαθμούς έναντι 30 του πρωτοπόρου Ολυμπιακού και 19 από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 3η θέση.

Ο Πήγασος έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας γνωρίζοντας την 8η ήττα του στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν οι Μάρκου (15π.), Κόβαρ (13π.), Πρωτοψάλτης (10π.) αλλά και ο Κασαμπαλής που σε ένα ακόμα ματς εκμεταλλεύτηκε την καλή υποδοχή και μοίρασε παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του.

Ο Πήγασος δε μπόρεσε να βρει την ευκαιρία που περίμενε για να μπει στον αγώνα όπως έγινε την περσινή σεζόν. Πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και αναλώθηκε στο να κρατήσει τη διαφορά στο σκορ. Μόνο ο Χάζελντεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων (13π.).

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 16-25

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις (46% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις (59% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 16-25) σε 71'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 6 (3/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 11% άριστες), Μαυροβουνιώτης 6 (6/17 επ., 71% υπ. - 64% άριστες), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Κανέλλος 1 (1/2 επ.), Αρμενάκης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Χάζελντεν 13 (12/21 επ., 1 άσσος) / Μπουράκης (λ, 53% υπ. - 42% άριστες), Γιαμακίδης, Κεσεσίδης, Παλαιοχωρινός, Μίλης, Τσαλικιάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 1 (1/1 επ.), Κόβαρ 13 (8/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 23% άριστες), Πετρέας 8 (8/11 επ.), Μάρκου 15 (14/23 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 33% άριστες).