23-01-2016 21:41

Με σταθερή αξία τον Ντόκιτς ο Φοίνικας πέρασε από το Βραχάτι

Χωρίς απώλειες πέρασε από το Βραχάτι ο Φοίνικας Σύρου, νικώντας με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς σημείωσε την 11η νίκη της που την φέρνει όλο και πιο βαθιά στην πρώτη 4αδα. Οι συριανοί αύξησαν στους 10 βαθμούς τη διαφορά τους από τον Παμβοχαϊκό που έμεινε στην 5η θέση και μπαίνει με τους καλύτερους οιωνούς στην τελική ευθεία για το φάιναλ΄-4 του Λιγκ Καπ.

Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το Λιγκ Καπ) και πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για να προλάβει το τρένο της πρώτης 4αδας.

Οι συριανοί είχαν υπεροχή σε σερβίς και επίθεση, ενώ από το 3ο σετ κατάφεραν να ανεβάσουν την ποιότητα της υποδοχής και να πάρουν τη νίκη. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα καθώς είχε προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι τα μισά του σετ αλλά υστέρησε στην άμυνα και στην κόντρα επίθεση και έκανε εύκολα λάθη.

Ο Φοίνικας παρότι στο 2ο και στο 3ο σετ ήταν πίσω με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και πήρε δίκαια τη νίκη. Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Πάρις αλλά και οι κεντρικοί του Φοίνικα Χαραλαμπίδης, Φέργκουσον, ενώ σταθερή αξία ήταν ο Ντόκιτς. Νίκη επί της περινής του ομάδας και στο γήπεδο που ήταν πέρυσι η έδρα του πανηγύρισε ο Δημήτρης Ζήσης. Ο Παμβοχαϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Κάιο αλλά με ποσοστό πολύ κάτω του 50%, ενώ καλά ποσοστά έγραψε ο Βαν Ντορν.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 5-8, 16-15, 18-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (20-25, 19-25, 21-25) σε 81΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Γκρόενβελντ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 21% άριστες), Βαν Ντορν 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 3 (2/14 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ - 22% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 15 (14/35 επ) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ - 22% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς, Βαρδής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 7 (7/8 επ), Πάρις 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 7 (7/15 επ, 41% υπ - 27% άριστες), Ντόκιτς 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (7/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ - 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 46% άριστες), Ηλίας.