10-03-2014 21:33

Ο Εθνικός είναι εδώ!

Μετά από ένα δύσκολο 40ημερο που χάθηκαν Λιγκ Καπ και Κύπελλο, τραυματισμούς και αγωνιστική κρίση, τα χαμόγελα επέστρεψαν στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι ακρίτες άφησαν πίσω τους τις δυσκολίες και πήραν μια μεγάλη νίκη με 3-1 κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague OΠΑΠ.

Με αυτό το τρίποντο ο Εθνικός πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από τους πρωτοπόρους και ισόβαθμους Α.Ο.Κηφισιάς και Ολυμπιακό, εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδο του στην 4αδα και πήρε και το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τους συριανούς. Ο Φοίνικας υποχώρησε στην 4η θέση, ενώ η ΑΕΚ έχασε οριστικά κάθε ελπίδα για την 4αδα.

Το παιχνίδι τα είχε όλα. Κόκκινες και κίτρινες κάρτες, ανατροπές και ωραίο θέαμα. Μια από τις ανατροπές που ήταν και η πιο καθοριστική έγινε στο 4ο σετ.  Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 22-19, αλλά με πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη (στο μπλοκ) και Ράιτς (στην επίθεση) κατάφερε να κάνει επί μέρους σκορ 6-1 και να πάρει τη νίκη.

Το πρωτο σετ είναι συγκλονιστικό φινάλε. Όλα έδειχναν ότι ο Εθνικός... καθάρισε όταν με ένα σερί 3-0 έφτασε στο 24-21. Όμως ο Φοίνικας είχε άλλη άποψη και μείωσε με πρώτο χρόνο ττου Τακουρίδη (24-22) και με μπλοκ του ίδιου παίκτη στον Κώστα Δαλακούρα και επίθεση του Ντιάτσκοφ ισοφάρισε 24-24. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Τακουρίδη στον Ράιτς, ωστόσο ο Κροάτης στη συνέχεια έδωσε λύσεις για να γυρίσει και πάλι το σετ στο 26-25 και τελικά ο Εθνικός να εκμεταλλευτεί το 7ο δικό του σετ μπολ για το 30-28.

Ο Φοίνικας επέστρεψε και εμφανίστηκε βελτιωμένος σε επίθεση και άμυνα. Πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα που δεν έπεσε κάτω από τους 2 πόντους παρά τις προσπαθειες των γηπεδούχων. Ο Ανδρεάδης με άσσο μείωσε 18-16 για τον Εθνικό, αλλά Τσας και Ντιάτσκοφ κράτησαν το προβάδισμα με 20-17, ενώ ο Τακουρίδης πήρε άσσο για το 22-19. Οι συριανοί χωρίς να κάνουν άλλο λάθος έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με σκληρή μάχη, αλλά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Εθνικός πίεσε στο σερβις και με πρωταγωνιστή τον Ράιτς άνοιξε τη διαφορά για το 21-17. Στη συνέχεια το μόνο που κατάφερε ο Φοίνικας ήταν να μειώσει για το 21-19, καθώς το μπλοκ του Εθνικού σταμάτησε τους Τσας και Λάππα. Το σετ τελείωσε για τους ακρίτες με 25-20 ύστερα από επίθεση του Ανδρεάδη.

Η συνέχεια είχε ανατροπές, που στιγμάτισαν το 4ο σετ, αλλά και τον αγώνα. Ο Εθνικός ξέφυγε 9-5 με τα σερβίς του Ράιτς και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 13-9. Ο Τσας απάντησε με σερβίς και επίθεση για τη μείωση του σκορ σε 13-11. Ακολούθησε μεγάλο ντέρμπι, ενώ στο 17-15 ο Μιγιαήλοβιτς χρεώθηκε με παράβαση στο φιλέ για το 17-16. Ο Σέρβος διαμαρτυρήθηκε έντονα για να δεχθεί την κόκκινη κάρτα και ο Φοίνικα να πάρει...δίποντο. Ο Τσας που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στην Ελλάδα, παίζοντας και για τους συμπαίκτες του επιθετικά, οδήγησε τον Φοίνικα στο 22-19. Όμως ο Εθνικός θύμισε την ομάδα του Α΄γύρου και με τον Ανδρεάδη να κατεβάζει ρολά σε επίθεση του Τσας, τον Ντιάτσκοφ να καρφώνει άουτ και τον Ράιτς να κερδίζει δύσκολη επίθεση έγινε το 22-22. Ο Πελεκούδας έδωσε ανάσα και προβάδισμα για τελευταία φορά στον Φοίνικα με 23-22. Ο Ντιάτσκοφ έχασε το σερβίς, ο Ράιτς έκανε το 24-23 και ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Γιάνουσεκ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 30-28
2ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 25-23

Τα σετ: 3-1 (30-28, 23-25, 25-20, 25-23)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 25 (19/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 27 (23/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ - 76% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 4 (4/7 επ, 50% υπ - 31% άριστες), Ανδρεάδης 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 50% άριστες), Κωνσταντίνος Δαλακούρας, Αγγελόπουλος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας 26 (18/32 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες), Τακουρίδης 12 (5/12 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λάππας 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 53% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 69% υπ - 62% άριστες), Γιάνουσεκ 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/2 επ).