09-03-2014 19:40

«Κλείνει το μάτι» στην 8άδα ο Παναθηναϊκός

Στο ντέρμπι της παραμονής, ο ψυχωμένος και πολύ ανεβασμένος στο δεύτερο γύρο Παναθηναϊκός, κατέβαλε αρκετά εύκολα την προσπάθεια της Νίκης Αιγίνιου, και πλέον στοχεύει αντικειμενικά σε είσοδο στην οκτάδα, καθώς βρίσκεται μόλις ένα βαθμό κάτω από τον όγδοο Άρη. Από την άλλη, η ομάδα του Μέλκα έμεινε μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, και το έργο της για παραμονή φαντάζει όλο και δυσκολότερο.

Στο πρώτο σετ, οι ομάδες βρίσκονταν αρκετά κοντά στο σκορ μέχρι και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6, 8-7). Ωστόσο ο ΠΑΟ μετά ανέβασε στροφές, το σερβίς του Μουρ ζόρισε αρκετά τους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά να ανοίγει όλο και περισσότερο (18-10, 22-11), με τους πράσινους να κατακτούν εύκολα το πρώτο σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, η Νίκη προηγήθηκε 2-4, αλλά έκτοτε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός γύρισε το σκορ και πήρε σταθερό προβάδισμα που κράτησε για όλη σχεδόν τη διάρκεια του σετ (13-11, 16-14). Φάνηκε μάλιστα να καθαρίζει και το σετ στο 22-18 με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Γκάλιτς, ωστόσο η Νίκη δεν παρέδωσε τα όπλα, έσβησε τα δύο σετ μπολ του ΠΑΟ στο 24-22, ωστόσο «προδόθηκε» από τον εαυτό της, καθώς με παράβαση στο φιλέ από το Χαραλαμπίδη, έγινε το 26-24 που έφερε για τα καλά τον ΠΑΟ στη θέση του οδηγού στο ματς.

Το τρίτο σετ θύμισε σε αρκετά σημεία το πρώτο, καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και ενώ οι ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ (8-7, 10-9), ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά (16-11, 19-13), με τη Νίκη να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να παραδίδεται για το τελικό 3-0 με 25-16 με άσσο του Αμορόσο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Καλμαζίδη οι Μπέλλος με 17 και Μουρ με 10 πόντους και 5 άσσους. Για τη Νίκη μόνο Παλέντζας «έγραψε» διψήφιο αριθμό πόντως, με 12.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-14
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-16

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 26-24, 25-16)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 11 (11/16 επ, 56% υπ- 33% άριστες, Στιβαχτής 1 (επίθεση), Αμορόσο 9 (7/11 επ, 1 άσσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 10 (3/5 επ, 5 άσσοι 2 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/28 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ - 53% υπ - 29% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκι 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Παράσογλου 3 (3/8 επ, 33% υπ - 13% άριστες), Μαυροβουνιώτης 6 (4/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες) Χαραλαμπίδης 3 (2/4 επ 1 μπλοκ), Παλέντζας 13 (12/34 επ, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ - 35% υπ - 29% άριστες), Γεωργόπουλος Βασίλης, Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (επίθεση), Μακλάχλιν, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος.