15-07-2023 21:44

Athens Golden Cup: Επική πρόκριση για Περδικάκη- Αντωνακάκη.Τα ζευγάρια των ημιτελικών γυναικών

Στις κατάμεστες κερκίδες στην πλατεία Συντάγματος, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της προημιτελικής φάσης στο ταμπλό των γυναικών στο ATHENS GOLDEN CUP.

Από νωρίς το απόγευμα, 8 κορυφαίες ομάδες του αθηναϊκού grand slam έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό προσφέροντας μοναδικό θέαμα, ξεπερνώντας και τις δυσκολίες που προκάλεσε το κύμα καύσωνα που πλήττει τη χώρα.

Μέταλλο Λάβδα-Σαμπάτη

Στον πρώτο ημιτελικό οι νικήτριες του Xanthi Grand Slam Ευανθία Λάβδα, Ιφιγένεια Σαμπάτα πήραν τη νίκη με 2-0 (17-15, 15-11) αφού όμως χρειάστηκε να κάνουν μια τεράστια ανατροπή στο πρώτο σετ του αγώνα κόντρα στις Βασιλική Ματιάδη, Αναστασία Σιρίνινα.

Οι τελευταίες μετέτρεψαν το 2-1 σε 2-8 και είχαν σταθερά το προβάδισμα (10-4, 11-7) φτάνοντας στο 14-10. Δεν εκμεταλλεύτηκαν όμως κανένα σετ μπολ και με επιμέρους σκορ 7-1 οι Λάβδα, Σαμπάτη έκαναν το 1-0.

Στο 2ο σετ οι τελικές νικήτριες ήταν αυτές που πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και το διαχειρίστηκαν φτάνοντας στο 15-11.

Αντίπαλες τους στον ημιτελικό θα είναι οι Δήμητρα Καραγκούνη, Χρυσάνθη Χριστοδούλου όπως ακριβώς και στην Ξάνθη. Δήμητρα και Χρυσάνθη επικράτησαν με 2-0 (15-7, 15-13 ) των Μυρτώ Καλαμαρίδου/Δήμητρας Μαναβή οι οποίες μόνο στο 2ο σετ ήταν ανταγωνιστικές.

Στο πρώτο η διαφορά άνοιξε νωρίς (2-0, 7-1, 11-5) χωρίς να υπάρχει αντίδραση. Στο 2ο πάλι η διαφορά άνοιξε νωρίς (4-0, 9-3), αλλά Μυρτώ και Δήμητρα επέστρεψαν στο ματς καθώς μείωσαν σε 11-8, 12-10 και με άσο έφτασαν στο -1 (14-13). Η Μαναβή ρίσκαρε στο επόμενο σερβίς, η μπάλα έσκασε δίπλα από τη γραμμή και εκεί τελείωσε το ματς.

Απίθανη ανατροπή για Περδικάκη-Αντωνακάκη

Στον τρίτο χρονικά αγώνα έσπασαν πραγματικά καρδιές με τις Διονυσία Μάτιου, Λίζα Τριανταφυλλίδη κόντρα στις Γεωργίνα Αντωνακάκη, Ιωάννα Περδικάκη οι οποίες πρόσφεραν φανταστικό θεάμα σε ένα μεγάλο θρίλερ που εξελίχθηκε σε επική ανατροπή για το Κρητικό δίδυμο που πέρασε στον ημιτελικό της Κυριακής.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια από την Κρήτη προηγήθηκαν 10-11 για να δεχθούν σερί 3-0 για το 13-11, αλλά να φέρουν ξανά το σετ στην ισορροπία (13-13) ωστόσο φοβερή άμυνα της Τριανταφυλλίδη και ποκ της Μάτιου διαμόρφωσε το 16-14.

Στο 2ο σετ Γεωργίνα και Ιωάννα ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 0-3, 2-7, αλλά σιγά, σιγά Διουνσία και Ιωάννα άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (6-8, 11-12) για να ισοφαρίσουν 13-13 και να φτάσουν σε ματς μπολ (15-14, 16-15). Αντωνακάκη και Περδικάκη όμως τα έσβησαν και στο 17-17 χαμένο σερβίς της Τριανταφυλλίδη και κόντρα επίθεση της Αντωνακάκη έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ με το απίθανο 17-19.

Εκεί κορυφώθηκε το δράμα καθώς το αρχικό 5-2 των Μάτιου/Τριανταφυλλίδη έγινε 6-7 για τις Αντωνακάκη/Περδικάκη οι οποίες αφού έσβησαν και τρίτο ματς μπολ (10-9) πήραν το σετ με 10-12 και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Εκεί θα βρουν απέναντι τους τις Πέρσα Σακελλαρίδη, Έλενα Χαντζή οι οποίες μετά από την 5η θέση σε Θεσσαλονίκη και Ξάνθη μπόρεσαν αυτή τη φορά να μπουν στην τελική τετράδα επικρατώντας με 2-0 (15-11, 15- ) των Ελευθερία Καζάκου, Πολυτίμη Τριγωνίδου που είχαν ξεκινήσει την πορεία τους από τα προκριματικά.

Στο πρώτο σετ Πέρσα και Έλενα μετέτρεψαν το 7-6 σε 9-6 και 13-8, για να μειώσουν σε 13-11 Ελευθερία και Πωλίνα, αλλά η... αντεπίθεση τους σταμάτησε εκεί (15-11).

Στο δεύτερο σετ γ είχαμε μάχη μέχρι το 8-7 όπου πάλι Πέρσα και Έλενα ξέφυγαν με 11-7 και έφτασαν στο τελικό 15-9.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ημιτελικών (οι αγώνες θα διεξαχθούν στα δύο νικηφόρα σετ στους 21 πόντους και τάι μπρέικ στους 15)

08:30: Λάβδα/Σαμπάτη - Καραγκούνη/Χριστοδούλου

follow: Αντωνακάκη/Περδικάκη - Σακελλαρίδη/Χαντζή

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Λάβδα/Σαμπάτη - Ματριάδη/Σιρίνινα 2-0 (17-15, 15-11)

Καραγκούνη/Χριστοδούλου - Καλαμαρίδου/Μαναβή 2-0 (15-7, 15-13)

Μάτιου/Τριανταφυλλίδη - Αντωνακάκη/Περδικάκη 1-2 (16-14, 17-19, 10-12)

Καζάκου/Τριγωνίδου - Σακελλαρίδη/Χαντζή 0-2 (11-15, 9-15)

Α' όμιλος Ματιάδη Βάσω/Σιρίνινα Αναστασία-Καζάκου Ελευθερία/Τριγωνίδου Πολυτίμη - (15-11,8-15, 16-14)
Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μαραθοκαμπίτου-Σοφία-Καζάκου Ελευθερία/Τριγωνίδου Πολυτίμη 1-2 (14-16, 25-9, 10-12)
Ματιάδη Βάσω/Σιρίνινα Αναστασία-Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μαραθοκαμπίτου Σοφία 2-0 (18-16, 15-13)
Β' όμιλος Λάβδα Ευανθία/Σαμπάτη Ιφιγένεια-Καλαμαρίδου Μυρτώ/Μαναβή Δήμητρα 2-0 (15-9, 15-10)
Πήττα Λαμπριάννα/Malesic Lorin-Καλαμαρίδου Μυρτώ/Μαναβή Δήμητρα 0-2 (10-15, 11-15)
Λάβδα Ευανθία/Σαμπάτη Ιφιγένεια-Πήττα Λαμπριάννα/Malesic Lorin 2-0 (15-10, 15-6)
Γ' όμιλος Μάτιου Διονυσία/Τριανταφυλλίδη Λίζα-Δηλαβέρη Αθηνά/Μολδοβανίδη Τατιάνα 2-0 (15-8, 15-9)
Σακελλαρίδη Πέρσα/Χαντζή Έλενα-Δηλαβέρη Αθηνά/Μολδοβανίδη Τατιάνα 2-1 (7-15, 15-13, 18-16)
Μάτιου Διονυσία/Τριανταφυλλίδη Λίζα-Σακελλαρίδη Πέρσα/Χαντζή Έλενα 2-1 (15-9, 14-16, 11-5)
Δ' όμιλος Καραγκούνη Δήμητρα/Χριστοδούλου Χρυσάνθη-Harmanova Kristína /Simanicova Jana 1-2 (15-10, 13-15, 9-11)
Αντωνακάκη Γιωργίνα/Περδικάκη Ιωάννα-Harmanova Kristína /Simanicova Jana 2-1 (13-15, 15-11, 11-8)
Καραγκούνη Δήμητρα/Χριστοδούλου Χρυσάνθη-Αντωνακάκη Γιωργίνα/Περδικάκη Ιωάννα 2-0 (15-10, 15-11)