02-03-2016 23:08

Με ψηλά το κεφάλι ο Εθνικός

O Εθνικός Αλεξανδρούπολης πάλεψε για την πρόκριση , αλλά ηττήθηκε με 3-2 από την Μπενφίκα για να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Τσάλεντζ Καπ.
Θυμίζουμε ότι ο Εθνικός χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το ματς στο χρυσό σετ. Παρασυρόμενος από ένα γεμάτο γήπεδο κατάφερε να προηγηθει με 1-0, αλλά η συνέχεια στην ήταν ανάλογη. Ηδη από το 1-2 σετ, η Μπενφίκα είχε πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Πορτογάλοι αποκλείουν τον Εθνικό στην ίδια φάση του θεσμού για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου του ο Εθνικός μπήκε φουριόζος στον αγώνα και πιέζοντας έφτασε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2. Η Μπενφίκα εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων αλλά και με όπλο της το μπλοκ πλησίασε στο 10-8 και με στοπ στον Γκιλέν μετέτρεψε το 14-10 σε 14-13. Ο Εθνικός ξεκόλλησε με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και με τον Γκιλέν να πυροβολεί, πήγε προηγούμενος 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ένας άσσος του Βραζιλιάνου έγραψε το 17-13 και μια επίθεση στο φιλέ της Μπενφίκα το 18-13.

Η διαφορά διατηρήθηκε στους 3-4 πόντους (μπλοκ άουτ Φόγιερ 21-17), όμως 4 λάθη των Εβριτών (σε επίθεση και υποδοχή), έδωσαν την ευκαιρία στους Πορτογάλους, να ισοφαρίσουν. Ο Φόγιερ έδωσε τη λύση και ο Κιόσης το +2 με μπλοκ 23-21. Το 23-22 έγινε με επίθεση της Μπενφίκα και το 24-22 με σερβίς στο φιλέ. Ο πανύψηλος Βαν Φέρχοφεν μείωσε στον πόντο 24-23 αλλά ο εντυπωσιακός πρώτος χρόνος Τουράνιανιν έδωσε το σετ με 25-23 στον Εθνικό.

Μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τους Πορτογάλους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι και να έχουν το πάνω χέρι από το ξεκίνημα. Σταδιακά ο Εθνικός επανάκαμψε, ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 12-12 από 6-10 και 16-16 από 14-16. Η Μπενφίκα ήταν αυτή που έκανε τα λιγότερα λάθη, είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με επίθεση του Γκασπάρ που έκανε το 20-25.

Μουδιασμένοι από την ισοφάριση οι παίκτες του Εθνικού βρέθηκαν να κυνηγούν την Μπενφίκα και να βρίσκονται αρκετά πίσω στο σκορ, ενώ είχαν προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση. Ένα ξέσπασμα του Μιγιαήλοβιτς μείωσε από 8-14 σε 11-14 με 2 άσους. Το σερί συνεχίστηκε με τον Σέρβο στο σερβίς και η διαφορά μειώθηκε στην μικρότερη τιμή της στο 13-14.

Με άουτ του Γκιλέν και μπλοκ στον Φόγιερ η Μπενφίκα ξέφυγε με 14-18 για να δώσει τέλος στο σερί της ο Κασαμπαλής. Δυο σερί άουτ επιθέσεις του Ζοάο έφεραν το 17-19, αλλά η επόμενη προσπάθειά του ήταν εντυπωσιακή για το 17-20 . Ο Μιγιαήλοβιτς μείωσε σε 19-21 αλλά ανέλαβε δράση ο Γκασπάρ που έκανε το 19-25 εξανεμίζοντας τις ελπίδες του Εθνικού.

Το 4ο σετ με την πρόκριση να έχει κριθεί οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα και με αρκετές αλλαγές. Ο Εθνικός που έπαιξε με Ιλιτς, Κ. Δαλακούρα και Τσέλιο, το κατέκτησε μετά από πολλές περιπέτειες και με άσσο του Κασαμπαλή έκανε το 28-26 και οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο νεανικός Εθνικός των αναπληρωματικών και νεαρών Βλαχόπουλου, Τσέλιου, Χαραλαμπίδη, Ιλιτς και Κ. Δαλακούρα ξεκίνησε καλά προηγούμενος 3-0. Οι έμπειροι Ίβηρες γρήγορα επέστρεψαν στο παιχνίδι και πήραν αυτοί το πλεονέκτημα. Το τελικό 11-15 διαμορφώθηκε με άσσο της Μπενφίκα.