29-12-2013 21:21

Αδυναμίες σε υποδοχή, άμυνα και ήττα 3-1 από Λευκορωσία (video)

Η Εθνική ανδρών γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Λευκορωσία στο πρώτο από τα τρία προγραμματισμένα φιλικά των δύο ομάδων στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα γίνουν στο Πόπραντ της Σλοβακίας 3-5 Ιανουαρίου. Η ελληνική ομάδα με βασικούς ακραίους τον Κουμεντάκη και τον Φράγκο έδειξε καλά στοιχεία στην επίθεση και στο μπλοκ, αλλά έδειξε αδυναμίες σε υποδοχή, άμυνα και έχει πολλά πειθώρια στο σερβίς.

Σε κάθε περίπτωση οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου έδειξαν διάθεση και πάθος παρότι γνωρίζουν πως έχουν ελάχιστο χρόνο για να βελτιώσουν τις αδυναμίες τους.

Η Λευκορωσία έδειξε σε άριστη κατάσταση και πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ. Η ελληνική ομάδα σε όλο το 1ο σετ είχαν προβάδισμα 2-3 πόντους και έφτασε μέχρι και το 24-21 αλλά δεν τελείωσε το σετ. Ένα μπλοκ πάνω στον Φράγκο και επίθεση άουτ του Τζούριτς έφερε την ισοφάριση 24-24. Οι Λευκορώσοι στη συνέχεια είχαν προβάδισμα με 25-24, 26-25, 27-26.

Πόντο πόντο παίχτηκε το 2ο σετ αλλά στο φινάλε και πάλι τα λάθη ήταν από την ελληνική ομάδα με τον Μπασέλ να σταματάει τον Τζούριτς με μπλοκ κάνοντας το 28-26.

Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα φρεσκαρίστηκε με τον Πρωτοψάλτη και τον Σμαραγδή με τον πρώτο να βοηθάει τα μέγιστα στην επίθεση. Οι Λευκορώσοι προηγήθηκαν 17-14, αλλά η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 19-19 και στο 22-22 έκανε σερί 3-0 που της έδωσε και το σετ για το 25-22.

Στο 4ο σετ η ελληνική υποδοχή πιέστηκε από το εντυπωσιακό σερβίς των Λευκορώσων που με τον Όκουλιτς έκανε τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 1-2 πόντους αλλά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά μετά η διαφορά άνοιξε από διαδοχικά λάθη στην ελληνική υποδοχή.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 26-28, 25-22, 20-25)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 4 άσσοι, 66 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και της Λευκορωσίας: 4 άσσοι, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 15π. (13/18, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Κουμεντάκης 7 (7/14, 37% υπ., 32% άριστες)), Φράγκος 16 (12/25, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 58% υπ., 42% άριστες), Σουλτανόπουλος 9 (7/10, 1 μπλοκ, 1 άσσος) Τζούριτς 22 (19/34, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Παπαδημητρίου (λ), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Σμαραγδής 4 (4/5 επιθέσεις), Πρωτοψάλτης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ., 33% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣIΑ (Σιντέλνικοφ): Ράντζιουκ 24π. (21/31, 3 μπλοκ, 48% υπ., 40% άριστες), Μπούσελ 8 (4/6, 4 μπλοκ), Όκιλιτς 18 (15/34, 3 άσσοι), Ακχρεμ 15 (10/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ., 38% άριστες), Χαραμικίν 1 (1/1 επ.), Μαροζάου 11 (9/11, 2 μπλοκ) / Λίκαραντ (λ.- 35% υπ., 17% άριστες), Σαράποβιτς, Άπλεβιτς, Βας.