11-03-2024 22:51

Γλίτωσε το έμφραγμα ο Παναθηναϊκός λόγω Ερνάντεζ και νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ

O Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Ερνάντεζ νίκησε με 3-1 σετ το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στις 3 νίκες. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την προσεχή Πέμπτη 14 Μαρτίου στις 17:00 (EΡΤ3) στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου ο Δικέφαλος προηγήθηκε 24-20 αλλά δεν πήρε το σετ. Από το χαμένο σερβίς του Τακουρίδη (21-24), ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς και άνοιξε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και μαζί το δρόμο για την ισοφάριση η οποία επιτεύχθηκε με τις δύο επιθέσεις του Ερνάντεζ και το λάθος του Βαν Χάρντερεν (κάρφωσε άουτ) για το 24-24. Μετά από δραματική εξέλιξη πήραν και το σετ 31-29 ύστερα από χαμένο σερβίς του Τρούχτσεφ και άσσο του Ερνάντεζ. Με καλύτερη υποδοχή, ψυχολογία αλλά και επίθεση ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη.

O ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος, έδειξε καλά διαβασμένος και με το σερβίς του πήρε προβάδισμα 7-3. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Κόβαρ, Πρωτοψάλτη ισοφαρίζοντας 9-9 όπου ο Κουτσούλας έδωσε από μία κόκκινη κάρτα σε Πρωτοψάλτη, Βαν Χάρντερεν. Ακολούθησε στατικό βόλεϊ και πολλά λάθη μέχρι το 18-18. Το χαμένο σερβίς του Ερνάντεζ και δεύτερο συνεχόμενο λάθος από τον ίδιο στην επίθεση έδωσαν αέρα +2 (20-18) στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος άνοιξε τη διαφορά στο +3 (22-19) με τον Βαν ντε Ντρις. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε με Ερνάντεζ, Ιερεζουέλο μειώνοντας 21-22. Ο Μάρκου που πήρε τη θέση του Ρανγκέλ έχασε το σερβίς (21-23) αλλά ο Ερνάντεζ μείωσε 22-23 και ο Κασαμπαλής αυτή τη φορά δικαίωσε την επιλογή του Ανδρεόπουλου και με άσσο ισοφάρισε 23-23. Ο Κασαμπαλής έχασε το σερβίς (23-24) και ο Γάτσης με σερβίς στον Πρωτοψάλτη πήρε άσσο για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Οι πράσινοι από το 2ο σετ εκτόξευσαν τα ποσοστά τους στην υποδοχή με Πρωτοψάλτη, Κόβαρ και Κοντοστάθη να αγγίζουν το τέλειο και περίμεναν την ευκαιρία για να κάνουν τη διαφορά. Αυτή ήρθε με το σερβίς του Πρωτοψάλτη που με άσσο, επίθεση του Ερνάντεζ και μπλοκ του Κόβαρ έφερε σερί 3-0. Τα διαδοχικά μπλοκ του Βουλκίδη εκτόξευσαν τη διαφορά στο 17-11 και ο Παναθηναϊκός με τον Ερνάντεζ έκανε το 25-19 και το 1-1 σετ.

Το καθοριστικό σετ ήταν το 3ο που είχε τρεις μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 8-3 για τον Παναθηναϊκό άρχισε να ξεθωριάζει με το σερβίς και το μπλοκ του ΠΑΟΚ που με το σερβίς του Βαν Χάρντερεν και το μπλοκ του Τρούχτσεφ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-15. Το μπλοκ των Σαμοϊλένκο, Τρούχτσεφ άνοιξε τη διαφορά στο 21-16 και όλα έδειχνα πως ο ΠΑΟΚ θα πάρει πάλι προβάδισμα. Ο Βουλκίδης με επίθεση και ο Κόβαρ με άσσο μείωσαν 18-21 αλλά ο Βαν ντε Ντρις και λάθη εκατέρωθεν έφτασαν το σκορ στο 24-20 για τον ΠΑΟΚ. Ο Τακουρίδης έχασε το σερβίς, ο Ερνάντεζ πήρε δύο κόντρα επιθέσεις και με το λάθος του Βαν Χάρντερεν ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24. Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έχασε 4 σερβίς, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 25-24, 26-25 αλλά δεν το αξιοποίησε, ενώ στο 29-29 ο Τρούχτσεφ έχασε το σερβίς (30-29) και ο Ερνάντεζ πήρε άσσο 31-29.

Με την κατάκτηση του 3ου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα και με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς πήρε διαφορά 5-2. Ακολούθησε νέος άσσος από τον Κασαμπαλή που έκανε το 9-4. Αυτή τη φορά οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά καθώς έπαιξαν πιο γρήγορα, ανέβασαν την πίεση στο σερβίς και τα ποσοστά τους στο μπλοκ. Έτσι προηγήθηκαν 16-10 και 24-18. Κι ενώ όλοι περίμεναν το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 με τελευταίο πόντο το μπλοκ του Γάτση και τελικά τη λύτρωση έφερε ο Βουλκίδη με επίθεση κάνοντας το 25-23 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-3, 15-16, 16-21, 31-29
4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις (39% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων (34 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 31-29, 25-23) σε 123'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δήμητρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (10/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 50% άριστες), Ιερεσουέλο 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (6/10 επ., 5 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Κσαμπαλής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας, Μάρκου.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 15% υπ. - 4% άριστες), Γαλιώτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 29% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γάτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης.