24-02-2019 00:31

Τα επεισόδια επισκίασαν ένα σούπερ ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Φοίνικα (vid)

Mία διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ του Εβάντρο και του Γιάννη Τακουρίδη στο 1ο σετ ήταν η αιτία για να ξεκινήσει η κοκορομαχία που παραλίγο να καταλήξει σε γενικευμένη σύρραξη μεταξύ των παικτών του ΠΑΟΚ και του Φοίνικα στο μεταξύ τους ντέρμπι στο PAOK Sports Arena.

Στο φινάλε του 3ου σετ η ένταση χτύπησε... κόκκινο με τον Εβάντρο να έχει νέο επεισόδιο με τον Τακουρίδη και να κάνει άσεμνη χειρονομία στους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι καταγγέλουν πως και ο Λέσκοφ έκανε άσεμνη χειρονομία στην εξέδρα που κυριολεκτικά πήρε φωτιά. Οι παίκτες του Φοίνικα κατήγγειλαν ότι δέχτηκαν φτυσιές και αντικείμενα και αποχώρησαν στα αποδυτήρια με πρόθεση να μην βγουν πάλι στον αγώνα.

Παβλίσεβιτς και Τσαλόπουλος

Τα λόγια του προπονητή τους Ράτκο Παβλίσεβιτς αλλά και ο πυροσβεστικός ρόλος του προέδρου του ΤΑΑ Αντώνη Τσαλόπουλου ηρέμησαν την κατάσταση και ο αγώνας ξεκίνησε πάλι με την αρχή του 4ου σετ αλλά χωρίς τους ξένους του Φοίνικα. Αλλωστε είχε αποβληθεί ο Εβάντρο ενώ κόκκινη κάρτα δέχτηκε και ο Τακουρίδης. Ο Παβλίσεβιτς είτε για να ηρεμήσουν τα πνεύματα είτε για να τιμωρήσει τους απείθαρχους της ομάδας του κατέβασε αμιγώς ελληνική και νεανική ομάδα η οποία μάλιστα το πάλεψε μέχρι το 15-15. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων να διαφωνούν έντονα στο κέντρο του γηπέδου αλλά μετά τις απαραίτητες εξηγήσεις και την επικράτηση των ψυχραιμοτέρων το επεισόδιο έληξε.

Είναι κρίμα...

Είναι κρίμα πάντως που τα επεισόδια επισκίασαν έναν πολύ καλό και ποιοτικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ, πάθος, ωραίες φάσεις και καλό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες που ήδη και στον Α΄γύρο είχαν προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις όταν ο Φοίνικας είχε κάνει ανατροπή από 0-2 σετ και είχε νικήσει 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 32 βαθμούς και ισχυροποίησε την θέση της στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Φιλίποφ και ο Όκολιτς ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ ενώ από τον Φοίνικα έκαναν την διαφορά ο Εβάντρο και ο Καΐσλασάλο.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με καλή τακτική και σούπερ σερβίς από τον Εβάντρο αλλά και αποτελεσματικές κόντρες από τον Καΐσλασάλο έκανε σερί 4-0 για το 12-7. Ο ΠΑΟΚ με μίνι σερί 3-0 μάζεψε τη διαφορά στο -2 (14-16) αλλά ο Φοίνικας εκμεταλεύτηκε διαδοαχικά λάθη των γηπεδούχων και την υπεροχή του Εβάντρο και με νέο σερί 4-0 προηγήθηκε 22-16. Εκεί κρίθηκε και το σετ και με το χαμένο σερβίς του Μουαγκουτούτια και τον πόντο του Βουλκίδη έγινε το 25-19 και το 1-0 σετ για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ ο Τακουρίδης ήταν εκρηκτικός στο σερβίς και εκτόξευσε την διαφορά στο 6-1. Ο ΠΑΟΚ με βελτιωμένη υποδοχή, περιόρισε τα λάθη του, ο Φιλιποφ ανέβασε στροφές και ο δικέφαλος συντήρησε την διαφορά στο σκορ. Ο Φοίνικας κατάφερε να κλείσει την διαφορά στο 23-21 αλλά με δύο πόντους του Κλαπβάικ έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Το καθοριστικό 3ο σετ

Το πιο κρίσιμο και ίσως το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο με τον Φοίνικα να πιέζει τον ΠΑΟΚ στα άκρα αλλά να χάνει τη μάχη στο φιλέ. Μετά το 11-11 δύο εντυπωσιακές επιθέσεις του Εβάντρο έκαναν το 13-11 για τον Φοίνικα που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-19. Ο Κλάπβικ με επίθεση και μετά με άσσο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 21-20. Επίθεση του Εβάντρο και άσσο του Βραζιλιάνου ακραίου έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 21-22, ενώ ο Παπαδόπουλος με δύο δύσκολες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 24-22 για τον Φοίνικα. Ο Μουαγκουτούτια μείωσε 23-24, ο Φιλίποφ έκανε φλοτ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Γκόρτσανιουκ 24-24. Το λάθος του Βουλκίδη και το μπλοκ του Κλαπβάικ πάνω στον Παπαδόπουλο έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Μόνο με Έλληνες

Στο 3-3 του 4ου σετ και με τον Μουαγκουτούτια να «πυροβολεί» από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 για το 10-3, όμως και πάλι ο Φοίνικας δεν παράτησε τον αγώνα. Με αμιγώς ελληική σύνθεση και τους Παπαδόπουλο, Βουλκίδη και Μήλη να κερδίζουν μεγάλες μάχες κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Την διαφορά στον αγώνα έκανε η δύναμη και η ποιότητα του Κλαπβάικ που με σερί 3-0 έκανε το 19-16, ενώ από το 19-17 που έγινε με επίθεση του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 με διαδοχικά μπλοκ για το 25-17 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

1ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 13-16, 21-20, 26-24
4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-17, 25-17

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).