31-10-2018 19:59

Βρήκε... χρυσό στη Πόλη (photos)

Μετά από σκληρό και κουραστικό αγώνα που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες, ο ΠΑΟΚ αν και γνώρισε την ήττα από την BSSK Μπουγιουκσεχίρ Κωνσταντινούπολης αλλά με επικράτηση στο «χρυσό» σετ με 15-13 πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ηρωική προσπάθεια του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ο οποίος παρά το διάστρεμμα β' βαθμού, μπήκε στο παιχνίδι στο 7-3 του πέμπτου σετ και ηρέμησε την ομάδα του παίζοντας μόνο στη πίσω ζώνη.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο ο δικέφαλος θα αντιμετωπίσει είτε την γερμανική Φρανκφούρτη του Βασίλη Κωστόπουλου με πρώτο αγώνα στη Θεσσαλονίκη στις 7 Νοεμβρίου και ρεβάνς στη Γερμανία μία εβδομάδα αργότερα.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η μέτρια υποδοχή, η κούραση και ο πολύ καλός Μεντίν Τόι έδωσαν τη νίκη στην τουρκική ομάδα με 3-2 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ που είχε νικήσει ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι».

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου επιστράτευσε μέχρι και τον τραυματία Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που βοήθησε στην πίσω ζώνη κι έτσι στο «χρυσό» σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από τα μισά προβάδισμα δύο πόντων που με νύχια και με δόντια κράτησε μέχρι το τέλος.

Η αγωνία στο «χρυσό» σετ έφτασε στο ζενίθ όταν η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 13-10 με το λάθος του Γκιουνές και την επίθεση του Χιμένεθ. Οι Τούρκοι μείωσαν με μία άουτ επίθεση του Χιμένεθ και ένα τριπλό μπλοκ πάνω στον Κουβανό αλλά ο ίδιος έκανε το 14-12, ο Γκινγκόρ μείωσε 14-13 και ο Τζούριτς με δύναμη σε μία διεκδίκηση έκανε το «χρυσό» 15-13 που κράτησε τον ΠΑΟΚ μέσα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με την κυριαρχία του Μαρκέζ στο φιλέ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηε 15-10. Με μπλοκ απάντησαν και οι Τούρκοι με τους Γκιουνγκόρ και Χαγιρλί και μείωσαν σε 19-18. Ο Μαρκέζ σε πρώτο χρόνο, ο Οκολιτς με άσσο σε φλοτ σερβίς και ο Χιμένες με επίθεση και μπλοκ πήραν τέσσερις καθοριστικές επιθέσεις για το 23-19. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Τζούριτς 25-21.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προγήθηκε 16-14 αλλά με τρία διαδοαχικά μπλοκ από Εμέτ και Γενιπαζάρ η BSSK βγήκε μπροστά 17-16. Ο Τόι Μεντίν με δύο κόντρα επιθέσεις έκανε το 23-20 και με το χαμένο σερβίς του Γκόρτσανιουκ έκανε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ με τον Χιμένες ανέκτησε τον έλεγχο και πήρε προβάδισμα 10-6. Ο Κουβανός κόπηκε ελάχιστες φορές, ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με επίθεση πάλι του Χιμένες έγινε το 25-21 και το 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ που είχε προβάδισμα 11-8 με επίθεση του Χιμένες. Ο Τόι μείωσε 11-9 και ο πασαδόρος Γενιπαζάρ έκανε ένα δύσκολο σερβίς που έβγαλε νοκ άουτ την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με συνολικό σερί 5-0 η BSSK ανέτρεψε τη διαφορά του ΠΑΟΚ προσπέρασε 13-11 και πίστεψε στην ανατροπή. Ο Τόι έφτασε στην κορύφωση του και ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις σε μπλοκ και σε σερβίς. Με πόντο του Γκιουνγκόρ έκλεισε το σετ 25-22 και έγινε το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ οι Τούρκοι ξέφυγαν 5-2 με τον Χαγιρλί και τον Τόι και η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 15-12 με το χαμένο σερβίς του Τερζή.

Στο χρυσό σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-4. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν 8-8 αλλά το χαμένο σερβίς και το λάθος του Τόι έδωσαν αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ που τελικά πήρε τον αγώνα με κερδισμένη εναέρια μονομαχία του Τζούριτς.

Διαιτητές: Καμπρέ (Βέλγιο), Σιμόνοβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-22
3ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ: 5-2, 10-5, 12-7, 15-12
Χρυσό σετ: 13-15

*Οι πόντοι της BBSK Κωνσταντινούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12), Χρυσό σετ: 13-15 σε 140'

ΒΒSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 17 (13/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Γκοκγκόζ 4 (4/21 επ., 60% υπ. - 42% άριστες), Χαγίρλι 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουνιές 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιπαζάρ 7 (2/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοσκούν 3 (3/10 επ.) / Σαχίν (λ, 71% υπ. - 71% άριστες), Τόι 21 (18/27 επ., 3 μπλοκ), Τσιν 2 (1/2επ., 1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Μάρκεζ 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Τζούριτς 18 (18/40 επ.), Χιμένες 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 12% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 52% υπ. - 14% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 3 (3/3 επ.), Σαφράνοβιτς.