01-02-2014 22:15

"Ψήλωσε" την ΑΕΚ

Με μαέστρο τον κοντόσωμο Νίκο Κρέτση, ογκόλιθο τον Τόρες και εκτελεστή τον Πέτρογλου, η ΑΕΚ κέρδισε κόντρα στα προγνωστικά 3-2 τον Φοίνικα Σύρου και "ψήλωσε" στο πάνθεον του ελληνικού βόλει, με την κατάκτηση του Λιγκ Καπ, του πρώτου τίτλου της ιστορίας της.

Όλα κρίθηκαν στο ται μπρεικ, όπου ο Ανδρεόπουλος άφησε στον πάγκο τον Ντιάσκοφ και η ΑΕΚ χωρίς λάθη στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα 3 αουτ του Φοίνικα και έφτασε στο 15-12 με επίθεση του κορυφαίου επιθετικού Πέτρου Πέτρογλου.

Το ξεκίνημα

Ο Φοίνικας με τον Τακουρίδη και τον Λάππα σε μεγάλα κέφια μπήκε δυνατά και έκανε το πρώτο σερί 4-0 για το 6-3. Η διαφορά για τους συριανούς έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 14-8 (+6) καθώς τα φλοτ σέρβις χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά οι συριανοί δεν σιγούρεψαν το παιχνίδι τους, η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά στο -4 με τις επιθέσεις του Παγιάν κι όταν ο Φοίνικας έφτασε στο 20-16 η «Ένωση» άρχισε την αντεπίθεση με τα σερβίς του Παγιάν. Δύο λάθη από Λάππα, Ντιάτσκοφ, το μονό μπλοκ του Τόρρες στον Τακουρίδη και ο άσσος του Παγιάν έφερε τον αγώνα στα ίσια (20-20), ενώ στο 21-21 έγινε η φάση του σετ. Ο Τόρρες κάρφωσε από κανονική θέση στο τερέν του Φοίνικα αλλά o πρώτος ρέφερι Χρήστος Mπατιανίδης χρέωσε υπέρβαση στον Ισπανό και τον πόντο στον Φοίνικα για το 22-21. Ακόμα και τότε η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Με επιθέσεις Πέτρογλου, Παγιάν και ένα μπλοκ του Μαντέκα έφτασε στο 24-22, αλλά Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 3-0 για το 25-24 ύστερα από δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν και με μπλοκ του Πελεκούδα πάνω στον Κολομβιανό της ΑΕΚ. Ο Μαντέκας ισοφάρισε 25-25 αλλά με νέο λάθος του Παγιάν (έκανε φιλέ) και με μπλοκ του Τακουρίδη στον Μαντέκα τελείωσε το σετ 27-25 για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερο πάθος σε αντίθεση με τον Φοίνικα που ήταν νωθρός και έκανε λάθη στην υποδοχή του. Στο 8-8 η η επίθεση του Παγιάν και ο άσσος του Πέτρογλου έδωσε «αέρα» στην ΑΕΚ που ξέφυγε με +2 (10-8 και 12-10). Ακολούθησε ρεσιτάλ του Τόρρες με επίθεση και μπλοκ στον Πελεκούδα, ενώ ο Κρέτσης πήρε άσσο που μάλιστα αμφισβητήθηκε από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο αλλά το διαιτητικό βίντεο δικαίωσε επόπτες και διαιτητές και φτάσαμε στο 16-10. Ο Μαντέκας έκανε το 17-20 και η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ για το 25-19 και το 1-1.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 11-11 αλλά δύο μπλοκ πάνω στον Παγιάν έφεραν πολύτιμο +2 (13-11) για τους συριανούς και ο πρώτος χρόνος του Τόρρες άνοιξε το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο 16-13. Οι συριανοί κράτησαν το προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 22-20 αλλά ένα λάθος πλασέ του Ντιάτσκοφ και μία άουτ επίθεση του Λάππα έφεραν τον αγώνα στα ίσια (22-22). Το σετ κρίθηκε με σερί 3-0 των «πειρατών» ύστερα από επίθεση του Τσας, μπλοκ του Τακουρίδη στον Πέτρογλου και άουτ επίθεση του Παγιάν για το 25-22 και το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το 4ο σετ καθώς με τον Νίκο Κρέτση να κάνει φλοτ σέρβις προηγήθηκε 7-0. Ο Φοίνικας μείωσε στην ελάχιστη τιμή (10-9) αλλά ο Κατσανεβάκης κέρδισε δύο καθοριστικές μάχες πάνω στο φιλέ για το 12-9. Το μπλοκ του Κρέτση στον Γιάνουσεκ έκανε το 15-10 για την ΑΕΚ και η «Ένωση» πήρε πάλι πολύτιμο προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ με 25-20 κι έτσι έγινε το 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με την ΑΕΚ να κάνει κατάθεση ψυχής ξεφεύγοντας στο σκορ με 6-4 ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν. Ο Φοίνικας έδειξε να χάνει τον έλεγχο και ο Πέτρογλου με τον Μαντέκα έδωσαν τα ρέστα τους κρατώντας με νύχια και με δόντια το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι και το 12-10. Ο Τόρρες έκανε το 13-10 και το μπλοκ του Κατσανεβάκη στον Τσας έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση βολής για το 14-10. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ άουτ του εβρίτη Πέτρογλου που αναδείχτηκε και καλύτερος επιθετικός.

Τα σετ: 2-3 (27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15)

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-20, 27-25
2ο σετ: 7-8, 10-16, 13-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-22
4o σετ: 3-8, 11-16, 18-21, 20-25
5o σετ: 4-5, 6-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 21 (19/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (12/33 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Τακουρίδης 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (13/21 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 13% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ - 17% άριστες), Γιάνουσεκ 5 (5/8 επ, 70% υπ - 50% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1 άσσος).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 47% άριστες), Τόρρε 15 (10/14 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρέτσης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 24 (22/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),  Πέτρογλου 21 (20/35 επιθέσεις, 1 άσσος, 72% υπ., 43% άριστες) / Γκούζντα (λ, 76% υπ - 60% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος.