• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
08-02-2015 20:00

Ούτε οι «πειρατές» πέρασαν το απόρθητο της Κηφισιάς

Με κορυφαίο τον Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 στο ντέρμπι για την τετράδα. Η ομάδα της Κηφισιάς παρέμεινε αήττητη στην έδρα της, παρόλο που έχασε το τρίτο σετ. Σε ρηχά νερά ο Ντόκιτς για τους Συριανούς.

Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της επεφύλασσε στον Φοίνικα η Κηφισιά. Με το Γιοβάνοβιτς να τελειώνει πολύ δύσκολες μπάλες και την υποδοχή του να μη δίνει κανένα περιθώριο, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στο ντέρμπι τετράδας κόντρα στο Φοίνικα.

H Kηφισιά γράφοντας υψηλά ποσοστά σε μπλοκ – άμυνα και με σταθερή υποδοχή κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα στα δύο πρώτα σετ καθώς επιθετικά ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς έκανε πάρτυ, ενώ στο μπλοκ δέσποζε ο Σολυτανόπουλος. Εξιρετικό παιχνίδι και το Νικολάκη που νίκησε κατά κράτος τον Σίμο Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας πήγε καλά μόνο στο 4ο σετ όταν βρήκε ρυθμό με το σερβίς του, ενώ καθοριστικό σετ τουαγώνα ήταν το 4ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι τιο 17-17 αλλά με το Νικολάκη στο σερβίς ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 21-17 και έτσι έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Στο 1ο σετ το 4-4 έγινε 8-4 με σερί 4-0 που προήλθε από διαδοχικά μπλοκ. Το +4 για την Κηφισιά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε με χαμένο σερβίς του Ντόκιτς. Γενικά ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα είχε έξι χαμένα σερβίς.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΑΟΚ να ξεφεύγει 4-1 και 8-4. Ο Φοίνικας αντέδρασε με τον Μιγιαήλοβιτς και ισοφάρισε σε 12-12, ενώ με δύο μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου πήρε και προβάδισμα 15-13 που διατηρήθηκε μέχρι το 17-15. Με μία λάθος θέσεις, ένα λάθος του Πέκμανς και επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο ΑΟΚ βγήκε μπροστά 18-17. Στο 18-18 ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 που έκρινε και το σετ. Αρχικά ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Πέκμανς έκανε νέο λάθος και ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε τη διαφορά σε 22-18 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 3ο σετ όταν ο Πέκμανς μπήκε βασικός στη θέση του Λάππα και το πειρατικό πήρε προβάδισμα 8-4 και 10-4 με τον άσσο του Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα σε όλο το σετ και διεύρυνε την διαφορά σε 22-15 με δύο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς.

Στο 4ο σετ κρίθηκε ο αγώνας. Από την αρχή η Κηφισιά είχε προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 17-15. Ο Φοίνικας ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Ντόκιτς αλλά τα σερβίς του Νικολάκη χάλασαν την υποδχοή του Φοίνικα, έδωσαν την ευκαιρία για διαδοαχικά μπλοκ και μετά το σερί 4-0 έγινε το (21-17) και κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-4, 14-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-20

* Οι πόντοι της Κηφισιας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοινικα προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-20, 17-25, 25-20)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπροδρόμου 1 (1/4 επ), Σουλτανόπουλος 13 (8/13 επ, 5 μπλοκ),Φερέρα 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 43% άριστες), Γιοβάνοβιτς 28 (25/38 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (10/22 επ, 76% υπ - 43% άριστες), / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 48% άριστες), Κόβαλτσουκ, ΄Σούρδι, Παπαγγελόπουλος 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Ρούσσης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαήλοβιτς 16 (13/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 47% άριστες),  Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 14 (12/19 επ, 2 μπλοκ), Λάππας 1 (1/9 επ, 56% υπ, 0 % άριστες) / Εφραιμίδης (λ - 77% υπ - 46% άριστες), Πέκμανς 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 9 % άριστες).