27-10-2013 19:08

Νίκη Ολυμπιακού με το μυαλό στην Μπελογκόριε

Χωρίς να εντυπωσιάσουν οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη και με το μυαλό στο παιχνίδι της Τετάρτης με την ρώσικη Μπελογκόριε για το Τσάμπιονς Λιγκ, πέτυχαν την δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Volleyleague, επικρατώντας στο «Μελίνα Μερκούρη» την Νίκη Αιγινίου με 3-0. Για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει το 3ο σετ κια να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι.
Με τον Γιορντάνοφ στην βασική εξάδα και στον πάγκο τον Χριστοφιδέλη ξεκίνησε ο Δημήτρης Καζάζης για να τεστάρει τον Βούλγαρο διαγώνιο ενόψει του παιχνιδιού της Τετάρτης. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 1ο σετ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα κάνοντας έυκολα το 25-18. Στο 2ο σετ η ομάδα της Πιερίας πίεσε στο σερβίς και βγήκε μπροστά για πρώτη φορά με 6-4. Κράτησε τη διαφορά και την έφτασε και στο +3 στο 13-10 αλλά από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα έκαναν διαδοχικά λάθη, και ο Ολυμπιακός τους τιμώρησε εξασφαλίζοντας και το δεύτερο σετ. Στο 3ο σετ η Νίκη βελτίωσε κατά πολύ την υποδοχή της και μαζί με το καλό μπλοκ οικοδόμησε μια διαφορά 5 πόντων(17-12). Με τα χειρότερα να έρχονται οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν την διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο μέχρι το 29-29, μέχρι την επίθεση του Καλντέιρα και την άουτ επίθεση πρώτου χρόνου από Νταλίγκι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το 3ο σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-19
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 31-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 49 επιθέσεις, 1 άσσος, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Καλντέιρα 17π(17/23 επ), Παπαδόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (10/24 επ), Γιορντάνοφ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ), Χριστοφιδέλης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 ( 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Βολουδάκης (λ, 100% υπ)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Γεωργόπουλος 11π(10/26 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 7 (3/11 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/1 επ), Νταλιέγκε 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/16 επ), ΜακΛαχλίν 11 (11/29 επ, 60% υπ) / Αγγελής (λ, 51% υπ), Μπλάνκεναου 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης 1 (1/1 επ), Παράσογλου.