• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1201
06-10-2013 23:55

«Δίποντο» της τιμής για τη Νίκη Αιγινίου

Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε του Άρη με 3-2 για να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα του πρώτου ομίλου του Λιγκ Καπ. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Μέλκα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη σεζόν.  Στο φάιναλ 4 έχουν προκριθεί από τον Α' όμιλο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και από τον Γ' ο Φοίνικας Σύρου.

Λίγο πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα, ο Αντρέι Κράβαρικ και ο Γιάννης Μέλκας, μπόρεσαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους. Οι δύο προπονητές έβγαλαν τα συμπεράσματα τους κατά τη διάρκεια του χθεσινού αγώνα του Λιγκ Καπ. Ο τεχνικός του Άρη κυρίως έκανε πολλές δοκιμές και προφύλαξε το Γιάννη Κυριακίδη, τον οποίο θέλει απόλυτα υγιή στον πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Άρης με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, βρέθηκε από την έναρξη του πρώτου σετ πίσω στο σκορ (8-10) με τη Νίκη να καταφέρνει να φτάνει σχετικά εύκολα στο 25-19. Στο ίδιο ρυθμό και το δεύτερο σετ με τους παίκτες του Αιγινίου από το πρώτο σέρβις να είναι μπροστά στο σκορ και να φτάνουν στο 25-20 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Ενώ όλα έδειχναν χαμένο, ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο σετ, πράγμα που με μεγάλη θέληση κατάφερε. Προηγήθηκε με 6-4, αλλά η Νίκη ισοφάρισε σε 8-8. Ο αγώνας κυλούσε με ελάχιστη διαφορά στους πόντους, ώσπου οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με 22-18, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-22.

Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ με τους γηπεδούχους να κατακτούν το σετ με 25-22 και να οδηγούν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ, με λάνθασμένη διαιτητική απόφαση στο 11-13, η Νίκη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.