08-11-2022 13:15

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B' εθνική γυναικών: Οι Νέοι Βύρωνος στην τριάδα, συνέχισαν με νίκες Φοίβος Μελισσίων και Μεταμόρφωση

Με πολύ ενδιαφέρον για τη μάχη της τετράδας συνεχίστηκε το πρωτάθλημα LIFE Β Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με την 5η αγωνιστική. Οι Νέοι Βύρωνος πέτυχαν σημαντική νίκη και με συνδυασμό αποτελεσμάτων βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση την ώρα που στην κορυφή δεν άλλαξε τίποτα.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρον που μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι του LIFE η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της. Η Αθηνά Μαγκουφάνας έδειξε το καλό της πρόσωπο μόνο για δύο από τα τέσσερα σετ του ματς. Κατά τα άλλα, οι γηπεδούχες με πολλές λύσεις στην επίθεση έφτασαν δίκαια στο 3-1 που τις διατηρεί στην κορυφή.

Στην κορυφή με 15 βαθμούς επίσης βρίσκεται για μία ακόμα εβδομάδα ο Φοίβος Μελισσίων. Με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και λύσεις στη μπροστά ζώνη ο Φοίβος Μελισσίων ξεπέρασε το εμπόδιο της Νέας Μάκρης με 3-0 και πέτυχε το 5 στα 5 συνεχίζοντας την εξαιρετική πορεία του.

Μεγάλη νίκη για τους Νέους Βύρωνος στην έδρα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου με 1-3. Η ομάδα του Μάριου Παπαδούρη άντεξε στην πίεση του Απόλλωνα, βρήκε λύσεις σε κομβικές φάσεις και δεν έχασε την ψυχραιμία της μετά το χαμένο δεύτερο σετ. Έτσι, οι Νέοι Βύρωνος προσπέρασαν στη βαθμολογία τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου και με 9 βαθμούς βρέθηκαν στην τρίτη θέση.

Απώλεια βαθμών για τον ΑΣ Παπάγου που έχασε την ευκαιρία να παραμείνει κοντά στους πρωτοπόρους.Η Ένωση Βύρωνα πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερά της φετινά παιχνίδια και κόντραρε στα ίσια μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Παπάγου. Με εξαίρεση το πρώτο σετ όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν στην ελάχιστη δυνατή διαφορά και με 3-1 οι γηπεδούχες πήραν τη δεύτερη φετινή νίκη τους.

Σημάδι ανάκαμψης για τη Γκράβα που με το νικηφόρο 1-3 επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου έδειξε θετικά στοιχεία και πέτυχε τη δεύτερη φετινή νίκη της και κατακτώντας το πρώτο καθαρό τρίποντο.Επίσης, νίκη ανάσα για τους Ίωνες που παρότι είδαν το προβάδισμα στα σετ να χάνετε δύο φορές από τη μαχητική Νίκη Αμαρουσίου κατάφεραν να επικρατήσουν στο τάι μπρέικ με 3-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:5η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΑΣ Παπάγου    3-1 (25-16,26-24,24-26,25-23

)ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΕΣ Νέας Μάκρης  3-0 (25-18,25-13,25-15)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΕ Γκράβας  1-3 (18-25,25-23,15-25,7-25

)ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος   1-3 (16-25,25-18,21-25,23-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου  3-2 (25-19,15-25,25-20,27-29,15-13)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004     3-1 (25-21,25-11,23-25,25-12)