03-11-2022 19:23

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών 2: Κουκάκι και Δάφνη Αγ. Δημητρίου παρέμειναν στην κορυφή, νίκη πεντάδας το Λαγονήσι

Λίγα πράγματα άλλαξαν στη βαθμολογία με το τέλος της 4ης αγωνιστικής της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Η πρώτη τετράδα συνέχισε με νίκες ενώ ο ΟΦ Γέρακα έχασε βαθμούς και έπεσε στην 6η θέση.

Νίκη αυτοπεποίθησης για τον ΠΑΟ Κουκάκι που με 1-3 πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Μελισσιακού. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 0-2 σετ. Ο Μελισσιακός βελτίωσε την υποδοχή και την επίθεση και ξαναμπήκε στο παιχνίδι αλλά πέρα από το τρίτο σετ δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι περισσότερο παρότι πάλεψε μέχρι το τέλος. Με το καθαρό τρίποντο ο ΠΑΟ Κουκάκι παρέμεινε αήττητος και έφτασε τους 12 βαθμούς.

Στους 12 βαθμούς έφτασε και η Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Κόντρα στον ΑΣ Σπάτων "Γαία" η ομάδα του Κώστα Παπαθανασίου είχε τον πρώτο λόγο και αξιοποίησε την καλή του εικόνα με το προβάδισμα 2-0. Η Γαία κατέκτησε το τρίτο σετ αλλά δεν είχε συνέχεια αφού οι γηπεδούχες διόρθωσαν τα λάθη τους και έφτασαν στο νικηφόρο 3-1.

Συνεχίζει το σερί του ο Πανελλήνιος που έφτασε τους 9 βαθμούς με την τρίτη του νίκη. Κόντρα στην Ένωση Γαλατσίου ο Σοφοκλής Θεοδωρίδης είδε την ομάδα του να πιάνει ικανοποιητική απόδοση και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με 3-0 και με πολύ θετικά συμπεράσματα ο Πανελλήνιος πήρε το τρίποντο και έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Σημαντική νίκη για τον Ιωνικό που επικράτησε με 1-3 της Κερατέας και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Κερατέα έδειξε καλό πρόσωπο μόνο στο τρίτο σετ ενώ ο Ιωνικός είχε σταθερότητα και υπομονή με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη χωρίς απώλεια βαθμών. Με 8 βαθμούς βρίσκεται στην τέταρτη θέση και συνεχίζει με αισιοδοξία.

Στους 8 βαθμούς έφτασε και ο ΑΟ Λαγονησίου μετά από θρίλερ επικράτησε της Σχολής Μωραΐτη με 3-2. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος ενώ οι φιλοξενούμενες έδειξαν πολύ διάθεση και δεν άφησαν τον ΑΟ Λαγονησίου να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε δύο φορές. Στο καθοριστικό πέμπτο σετ ο ΑΟ Λαγονησίου έδειξε ηρεμία και αξιοποίησε τα λάθη της αντιπάλου του φτάνοντας στο 3-2 που του έδωσε 2 πολύτιμους βαθμούς.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με φόντο την πεντάδα ήταν αυτό ανάμεσα σε ΟΦ Γέρακα και ΑΟ Διονύσου.Η ομάδα του ΑΟ Διονύσου πήρε μια σημαντική νίκη με 3-0 έχοντας καλά ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή. Έτσι ο ΑΟ Διονύσου πλησίασε στον έναν βαθμό τον ΟΦ Γέρακα και παράλληλα τον άφησε εκτός πεντάδας για την ώρα.

Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Παλλήνη καθώς επικράτησε του ΓΑΣ Χολαργού με 3-0. Μετά τα δύο πρώτα σετ που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική ο ΓΑΣ Χολαργού ξέμεινε από δυνάμεις και η Παλλήνη οδηγήθηκε σε μια άνετη επικράτησε κατακτώντας τους 3 βαθμούς.