14-12-2021 16:24

ΕΣΠΑΑΑ Β εθνική Γυναικών: Εντυπωσιακή προέλαση Αστέρα με 10/10, συνέχισαν με νίκες Φοίβος, Απόλλωνας, Παπάγου

Η εντυπωσιακή πορεία του Αστέρα Αγίου Δημητρίου συνεχίστηκε αφού οι παίκτριες του Βασίλη Αρναούτη έκαναν το 10 στα 10 στην αντίστοιχη αγωνιστική της Life B’ εθνικής Γυνιακών ΕΣΠΑΑΑ. Η Αθηνά Μαγκουφάνας έδειξε το καλό της πρόσωπο στο δεύτερο σετ και ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο τρίτο σετ ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου ήταν πολύ καλός ενώ στο επόμενο υπήρξε εκ νέου ενδιαφέρον λόγο της βελτιωμένης εικόνας της Αθηνάς Μαγκουφάνας σην υποδοχή. Το τελικό 3-1 έδωσε ακόμα ένα τρίποντο στον Αστέρα που μετά από 10 αγώνες έχασε μόλις το τρίτο του σετ σνολικά.

Εύκολο βράδυ είχε ο Φοίβος Μελισσίων κόντρα στον ΑΣ Τυφών. Οι γηπεδούχες έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και με σταθερή υποδοχή, πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση, και καλό σερβίς έφτασαν στη νίκη με 3-0, και παρέμειναν στη δεύτερη θέση.

Νίκη και για τον ΑΣ Παπάγου που προστάτεψε την έδρα και πήρε τη νίκη με 3-0 επί της ΑΕ Γκράβας. Οι γηπεδούχες έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης και με εξαίρεση κάποια σημεία του δεύτερου σετ δεν απειλήθηκε.

Η ομάδα του Παπάγου βρίσκεται στους 20 βαθμούς και παραμένει εντός στόχων.Στους 20 βαθμούς βρίσκεται και ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου μετά το 0-3 επί του ΓΣ Χαλανδρίου. Στα δύο πρώτα σετ ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου είχε τον έλεγχο και έφτασε στο 2-0 με μεγάλες διαφορές στο σκορ.

Το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό και οι διαφορές ήταν μικρές. Με 22-25 ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου και πήρε τη νίκη με 0-3.εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Νέους Βύρωνος επί του Κορωπίου που κράτησε την ομάδα του Βύρωνα έναν βαθμό μακριά από την τετράδα. Το 25-3 και 25-5 έδειξαν τις… διαθέσεις των Νέων Βύρωνος που με το 25-14 του τρίτο σετ ολοκλήρωσαν μια πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Μάριου Παπαδούρη.

Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έγινε ανάμεσα σε Ίωνες και Νίκη Αμαρουσίου. Παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, η Νίκη Αμαρουσίου έκανε την επιστροφή και ισοφάρισε σε 2-2. Στο τάι μπρέικ, όμως, οι Ίωνες βρήκαν τον καλό τους εαυτό και πάλι και πήραν μια δύσκολη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:10η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΓΣ Χαλανδρίου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου 0-3 (9-25,13-25,22-25)

ΑΣ Παπάγου - ΑΕ Γκράβας   3-0 (25-16,25-19,25-13)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Τυφών  3-0 (25-15,25-10,25-16)

ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  3-1 (25-17,19-25,25-16,25-22)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου       3-2 (25-18,25-17,18-25,23-25,15-10)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΓΣ Κορωπίου       3-0 (25-3,25-5,25-14)