03-12-2019 03:03

Τυφώνας «παρέσυρε» τους Νέους Βύρωνος, το ΠΑΚ πέρασε και από τον Αγ. Δημήτριο, νίκες για Παπάγου και Μαρούσι

«Βόμβα» στο Ν. Ηράκλειο όπου ο γηπεδούχος Τυφώνας που παλεύει για την παραμονή του και είναι στην 10η θέση, νίκησε τους Νέους Βύρωνος που είναι τριτοι στην μεγαλύτερη έκπληξη της 9ης αγωνιστικής της Β' εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ που περιλαμβάνει τέσσερα διπλά σε εξι αναμετρήσεις.

«Τρένο» το ΠΑΚ πέρασε και από τον Αγ. Δημήτριο κερδίζοντας με 0-3 τον έκτο Αστέρα, έφτασε πλέον τις 9 σερί νίκες και διατήρησε την κατοχή της κορυφής με 27 βαθμούς και την απώλεια ενός σετ. Δεύτερο σε απόσταση τριών βαθμών από το ΠΑΚ, το Κορωπί που αν και έχασε σετ απο τους προτελυταίους Ίωνες, επικράτησε στην συνέχεια με 3-1.

Έχασε βαθμό ο τρίτος Παπάγου από τον δυνατό και μαχητικό ΓΣ Χαλανδρίου που αν και έχανε από τους «Στρατηγούς» με 1-2, ισοφάρισε σε 2-2 αλλα στο τέλος δεν άντεξε και ηττηθηκε στο τάι μπρέικ . Την επόμενη εβδομάδα ο Παπάγου ξανάρχεται στο Χαλάνδρι για νέο ντέρμπι με το ΠΑΚ.

Σπουδαίο διπλό για τη Νίκη Αμαρουσίου που πέρασε μέσα από τα Μελίσσια με 0-3 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Δυσκολεύτκε στο πρώτο σετ η Μαγκουφάνα από την ουραγό Κερατέα, αλλα στο τέλος την λύγισε με 0-3.

Αποτελέσματα 9η αγωνιστικής

Αστερας Αγ. Δημητρίου-ΠΑΚ 0-3 (22-25, 17-25, 22-25)

Τυφώνας-Βύρωνας 3-1 (33-31, 22-25, 25-23, 25-17)

Φοίβος Μελισσίων- Νικη Αμαρουσίου 0-3 (23-25, 22-25, 22-25)

Κερατέα-Μαγκουφάνα 0-3 (20-25, 13-25, 13-25)

ΓΣ Χαλανδρίου-Παπάγου 2-3 (13-25, 25-23, 24-26, 27-25, 2-15)

ΓΣ Κορωπίου-Ίωνες 3-1 (5-11, 22-25, 25-16, 25-14)

12 Κερατέα                          0-27    0

*Έναν αγώνα λιγότερο έχουν Βύρωνας και Φοίβος Μελισσίων τον οποίο θα δώσουν αύριο Τετάρτη 4/12 (21.30)