02-04-2019 06:04

ΕΣΠΑΑΑ: Πρόκριση ψυχής για το ΠΑΚ κόντρα στον εξαιρετικό Παπάγου και τελικό πλέι οφ με Αμπελόκηπους

Μετά από ένα συγκλονιστικό θρίλερ πέντε σετ, το ΠΑΚ Χαλανδρίου, επικράτησε με ανατροπή 2-3 (25-20, 18-25, 25-23, 22-25, 7-15 ) του Παπάγου στο «Σαλούν» στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Β΄εθνικής γυναικών και με συνολικά 3-1 νίκες, πέρασε στον μεγάλο τελικό όπου με πλεονέκτημα έδρας, θα αντιμετωπίσει τους Αμπελόκηπους για τον τίτλο του πρωταθλητή και την διεκδίκηση ανόδου στην Α2.

Ο πρώτος αγώνας της σειρά των τελικών είναι προγραμματισμένος για τις 5/4 στην έδρα του ΠΑΚ.Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του βόλεϊ με διαδοχικές ανατροπές στο σκορ και τους δυο μονομάχους να παλεύουν με πολύ πάθος και πείσμα για την πρόκριση αλλα και τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό των βορείων προαστίων, να αισθάνονται αρκετά τυχεροί που μπόρεσαν να παρακολουθήσουν αυτό το σπουδαίο θέαμα.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο τέταρτο σετ, όταν το πρωτοπόρο ΠΑΚ αν και έχανε με 2-1 και 19-15, έβγαλε «μέταλλο» και με επική αντεπίθεση που μεταφράζεται σε σερί 10-3 απο καθοριστικούς πόντους των Ιμπραχήμ, Δορμπαράκη, κέρδισε το σετ με 22-25, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πεμπτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-7 αλλά στη συνέχεια οι παίκτριες της Μαρτσουκάκη με περισσότερη θέληση και ενέργεια , ψυχραιμία, λιγότερα λαθη, και βοήθεια στο σερβίς από την ξεκούραστη και πρόσφατα ερχόμενη από το εξωτερικό, Γρηγοράτου, «καθάρισε» το τάι μπρέικ με 7-15 απέναντι σε ένα πολύ κουρασμένο και χωρίς δυνάμεις Παπάγου και «κλείδωσε» την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι απο το πρώτο σετ,καθώς οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα με 11-15. Ο Παπάγου με την βοήθεια των φίλαθλων του , αντέδρασε, ανέβασε την απόδοση τους και με ξέσπασμα των Ζούρου, Καρατζοπούλου από το σερβίς, και επιτυχημένες επιθέσεις από Μωραϊτιδη και Παπαγιαννοπούλου, απάντησε με σερί 9-2 και προσπέρασε με 20-17. Το ΠΑΚ μείωσε σε 22-20 αλλα η Μωραϊτίδη με πλασέ πήρε το σετ με 25-20 και διαμόρφωσε το 1-0.

Αλλαγή σεναρίου είχαμε στο δεύτερο σετ. Αν και οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι τον 15ο πόντο, η ομάδα του Χαλανδρίου με μπροστάρισα την κεντρική Δορμπαράκη και με ασταμάτητες τις Μαυράκη, Ιμπραχήμ, ξέφυγε με 16-23 και κατέκτησε το σετ με άσσο της Δορμπαράκη η οποία έγραψε το 18-25 και έφερε το ματς στα ίσια με 1-1. Μεγάλη κόντρα είχαμε και στο τριτο σετ. Ο Παπάγου πίεσε πολύ το ΠΑΚ στο σερβίς, έπαιξε από το κέντρο με πολλού πρώτου χρόνους από Βλάγκα, Ρόουζ, και το αρχικό11-11, έγινε γρήγορα 20-16.

Σε αυτό το σημείο είχαμε και την φάση του αγώνα καθώς το λίμπερο των γηπεδούχων η Γούλα με ποδοσφαιρικό ψαλίδι, έβγαλε μια εντυπωσιακή άμυνα που βγήκε οριακά άουτ, κάτω από τα θερμά χειροκροτήματα όλων των θεατών.

Το ΠΑΚ ξαναμπήκε στο ματς με πόντους από τις Παπαθανάση, Ιμπραχήμ, Μαυράκου και πλησίασε στον πόντο με 24-23 από πρωτο χρόνο της Δορμπαράκη. Τελικά η πολύ ψύχραιμη Μωραϊτίδη με δύσκολη επίθεση πήρε τον πόντο και λύτρωσε τον Παπάγου με 25-23 δίνοντας προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ είχαμε την σπουδαία ανατροπή του ΠΑΚ αλλα και την εξέλιξη στο ται μπρέικ που περιγράφουμε στον πρόλογο. Από την ομάδα του Χαλανδρίου που γύρισε ένα μεγάλο παιχνίδι, πρώτη και με διαφορά η αρχηγός Ιμπραχημ η οποία έβγαλε πολύ ψηλά ποσοστά υποδοχής και τελείωσε επιθετικά τις περισσότερες και κρισιμότερες επιθέσεις, ξεχείλισε από το πάθος η Δορμπαράκη η οποία έδωσε και κέρδισε μεγάλες μάχες στον φιλέ , πήρε πολλούς άσσους και «άναψε» την «σπίθα» της ανατροπής.

Εντυπωσιακή στην επίθεση για τρία σετ η Μαυράκου, ανέβασε την απόδοση της και βοήθησε στο μπλοκ και στην επίθεση η Παπαθανάση, ψύχραιμη και με σωστές επιλογές εκεί που χρειαζόταν η πασαδόρος Βελισσάρη, έδωσε λύσεις η Γρηγοράτου σε υποδοχή και σερβίς, πάλεψε η Κωτούλα, κράτησε την υποδοχή η Πασιαλή.

Από τον Παπάγου που κοίταξε στα μάτια το ΠΑΚ και του έβαλε δύσκολα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Μωραϊτίδη ήταν σταθερή αξία στην επίθεση, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΚ η Καρατζοπούλου από το σερβίς, με ξεσπάσματα η Ζούρου, τελείωσαν πολλούς πρώτους χρόνους και έπιασαν πολλά μπλοκ, Βλάγκα και Ρόουζ, θετική εμφάνιση από την Γούλα.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 18-25, 25-23, 22-25, 7-15)

Διαιτητές: Σταρίδας, Κατερλή

Παπάγου (Πούμπουρας): Ζούρου, Μωραϊτίδη, Παπαγιαννοπούλου, Καρατζοπούλου, Μανώλαινα, Ρόουζ, Γούλα (λ), Καραμαούνα, Βλάγκα, Μπαρουξή

ΠΑΚ Χαλανδρίου (Μαρτσουκάκη): Ιμπραχήμ, Μαυράκου, Βελισσάρη, Παπαθανάση, Κωτούλα, Δορμπαράκη, Πασιαλή (λ), Γρηγοράτου

.Πανόραμα των πλέι οφΗμιτελικοί 1-4Π

ΑΚ-Παπάγου 3-1 νίκες (1-1 κνονική περίοδος

)29/3 ΠΑΚ-Παπάγου 3-0 (25-23, 25-22, 25-22)

1/ 4   ΠΑπάγου-ΠΑΚ 2-3 (25-20, 18-25, 25-23, 22- 25, 7-15

Αμπελόκηποι-Νίκη Αμαρουσίου (2-0 νίκες κανονική περίοδο)

28/3 Αμπελόκηποι- Νίκη Αμαρουσίου 3-1  (22-25, 25-20, 25-20, 25-20)