14-01-2018 23:27

Απόδραση ΑΕΚ από το Αιγάλεω

Η ΑΕΚ πέρασε πολύ δύσκολα με 3-0 σετ από την έδρα του Αιγάλεω και με 27 βαθμούς, βρίσκεται μόνη στη 3η θέση της βαθμολογίαςτης Preleague. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την Ένωση και σταμάτησε το σερί του «Σίτι», που μετρούσε πέντε συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ και πήρε προβάδισμα με 12-9. Η “Ένωση” αντέδρασε σωστά, βελτίωσε την υποδοχή της ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12 και αποσπάστηκε προσωρινά στο σκορ. Το Αιγάλεω όμως επέστρεψε μείωσε αρχικά σε 21-24, και πλησίασε στον πόντο με 23-24 αλλά τελικά η ψυχραιμία της Ένωσης την βοήθησε να πάρει το σετ με 23-25..

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν πολύ δυνατές και προηγήθηκαν με +4 (14-10). Σε εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυρες» με σερί 1-5, ισοφάρισαν σε 15-15 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 20-22, ενώ με καθαρό μυαλό κατάφεραν να «κλειδώσουν» το σετ με 21-25.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε και στο τρίτο σετ όπου οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν 24-26 και απέδρασαν με ένα μεγάλο τρίποντο.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Λιδωρικιώτη.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 24-26)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδου): Βλάχου, Κουλοπούλου, Αρβανιτοπούλου, Κάστανου, Καραμούντζου, Καββαδία / Αναστασιάδη (λ), Μανώλικα, Σολωμού.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Γκρέκα, Ζίγκα, Μπίσκου / Μπελιά (λ), Λύρα (λ), Βυζαντινού, Αντωνιάδη, Βάθη.