27-11-2017 22:49

Νίκη τετράδας με εντυπωσιακό Πέτερλιν

Εντυπωσιακός ο Φοίνικας Σύρου στα τρία απο τα τέσσερα σετ του ματς , πέτυχε δεύτερη σερί νίκη με 3-1 κόντρα στον Παμβοχαϊκό για την 5η αγωνιστική της Volleyleague και έπιασε στην τέταρτη θέση την Κηφισιά με 10 βαθμούς.

Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός που είχε και δύσκολο πρόγραμμα, με την πέμπτη ήττα που υπέστη, παρέμεινε ουραγός στην βαθμολογία χωρίς πόντο.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων που ειχαν υπηρεσιακό τεχνικό τον Σταύρο Μαραγκό,  οι Πέτερλιν με 21. Γιορντάνοφ με 18, Λινζ 17 ενω θετικός ήταν και ο κεντρικός Χήρας. Απο τον Παμβοχαϊκό, ξεχώρισαν Παλεντζας με 19 και Γκλαντσόουν με 12.

Στον αγωνιστικό τομέα είχαμε πολύ μεγάλη μάχη στο πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Εκεί ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων του έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν με +5 (16-11) ύστερα από πρώτο χρόνο του Χήρα. Στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ πήρε το όπλο του και διατήρησε το προβάδισμα για τους «Πειρατές» με 19-15.

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με Παλέντζα και άσο του Γκλαντσοουν έφερε το ματς στα ίσια με 19-19. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε θρίλερ με τους «Πειρατές» να ξεφεύγουν δυο φορές με 21-19 και 23-21 αλλά τους παίκτες του Παμβοχαϊκού με πολύ πάθος και πείσμα να ισοφαρίζουν σε 23-23 από μπλοκ του Γκλαντστοουν.

Οι νησιώτες μετά από άουτ σέρβις του Βουλκίδη έφτασαν στο 24-23 και μια ανάσα να «καθαρίσουν» το σετ αλλά η ομάδα του Βραχατίου και πάλι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24. Ακολούθησε άλλη μια ισοπαλία (25-25) μέχρι οι Πέτερλιν και Λιντζ να λυτρώσουν τους γηπεδούχους με 27-25 και ο Φοίνικας να πάρει το σετ με 1-0.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο σετ καθώς ο Πααμβοχαϊκός, κυριάρχησε απόλυτα. Με ηγέτη τον Βραζιλιάνο Γκλαντσόουν που ήταν ασταμάτητος, η ομάδα του Δεληκώστα ξέφυγε με 12-16 μετά από μπλοκ του πασαδόρου Μοράλες.

Ο Φοίνικας αντέδρασε και με τον Γιορντάνοφ από την γραμμή του σερβις και αιχμή τον Λινζ, ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 αλλα μέχρι εκεί. Ο βραζιλιάνος του Βραχατίου μαζί με τον Παλέντζα πήραν «φωτιά» και βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 21-24 και από άουτ σέρβις του Γάτση κατέκτησαν το σετ με 22-25 και να φέρουν το ματς στα ίσια με 1-1

Ντέρμπι είχαμε στο ξεκίνημα και του τρίτου σετ όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν ποντο πόντο μέχρι το 12-12. Ο Φοίνικας με πίεση στο σέρβις και μπροστάρη τον Πέτερλιν πήρε προβαδισμα με 15-13 και 16-14. Σε εκείνο το σημείο ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Κώστας Δεληκώστας, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και χρεώθηκε πόντος υπέρ του Φοίνικας που αποσπάστηκε με 17-14.

Επικράτησε μεγάλος εκνευρισμός μεταξύ πάγκου και παικτών του Παμβοχαϊκού, έχασαν την συγκέντρωση τους και οι γηπεδούχοι με τους Γιορντάνοφ και Πέτερλιν να τελειώνουν δύσκολες μπάλες έκαναν σερί 7-2, πέρασαν μπροστά με +7 (24-17) και με μπλοκ του Χήρα στον Παλέντζα, οι νησιώτες πήραν το σετ με 25-17 και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Καταιγιστικός ήταν ο Φοίνικας Σύρου στο τέταρτο σετ Με πολύ πίεση στο σέρβις που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού, οι «Πειρατές» με ηγέτη τον Βούλγαρο Γιορντάνοφ ξέφυγαν στο σκορ με 16-9 ενώ στη συνέχεια με Λινζ και Πέτερλιν εκτόξευσαν την διαφορά στο 20-11, 23-13 και το κερασάκι στη τούρτα, μπήκε από άουτ επίθεση του Παλέντζα που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εξασφαλίσουν το σετ με 25-14 και παράλληλα να  «κλειδώσουν» το τρίποντο με το τελικό 3-1

Διαιτητές: Κουτσούλας – Παπακοσμάς

1ο  σετ: 8-7, 16-11, 21-20, 27-25
2ο  σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-17
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από  9 άσσους, 53 επιθέσεις 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (27-25, 22-25, 25-17, 25-14)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Μαραγκός): Χήρας 8 (5/6 επ, 3 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Λινζ 17 (11/23 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ - 22% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (15/31 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 21 (19/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ -45% άριστες),  Γάτσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ – 53% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι 1 (άσσος), Σταυρακάκης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεηκώστας):  Μοράλες 1 (μπλοκ), Γκλάντσοουν 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (19/42 επ), Δαλακούρας 8 (8/19 επ,60% υπ -36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/13 επ, 46% υπ - 21% άριστες) / Γκαράς (λ, 78% υπ -30% άριστες), Κωτσάκης 1 (1/2 επ), Γεωργίου.