26-10-2015 12:14

Η Κομοτηνή και το... δις εξαμαρτείν της ΕΑΛ

Η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε της ΕΑΛ με 3-2 στη Λάρισα για την Α2 ανδρών, με τη γηπεδούχο ομάδα να τα... βάζει με τον εαυτό της αφού για δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν με το Νέστορα) χάνουν εντός έδρας στο τάι μπρέικ.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν άσχημα στα δύο πρώτα σετ με πολλά χαμένα σερβίς, κακό μπλοκ και μέτρια υποδοχή, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για τους 3 βάθμούς της νίκης μέχρι και τα μέσα του τρίτου σετ στο 11-12. Από εκεί και πέρα διορθώθηκαν πολλά και η ΕΑΛ ανέβηκε πηγαίνοντας πόντο πόντο ως το 21-21. Εκεί με ένα σερί 4-0 τελείωσε το σετ με 25-21 και ανέβηκε ψυχολογικά.

Στο 4ο σετ έδειξε τη δύναμή της αφού σχεδόν αλάνθαστη το κατέκτησε με 25-16 σε 24 λεπτά και εξασφάλισε τουλάχιστον ένα βαθμό.

Στο 5ο και κρισιμότερο σετ όμως ήταν λες και "έπεσαν" οι ασφάλειες. Με συνεχόμενα λάθη και κάκιστη υποδοχή η ως τότε ανεβασμένη ψυχολογία κατέρρευσε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-3, 1-4, 2-8 ως το τελικό 3-15.

Αξιοσημείωτη ήταν η επανεμφάνιση του Γιάννη Τσούμαρη στο παρκέ με την ομάδα που τον ανέδειξε, μετά από 12 χρόνια απουσίας από τα γήπεδα.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 18-25, 25-21, 25-21, 03-15)
ΕΑΛ (Τέλιος): Περουλάκης, Ναλετάκης, Γερομίχαλος, Μαντάρας, Ματούλας, Μαγκούτης/ Γαλάνης -λ, Σωτηρίου -λ, Καλύβας, Μυλωνάς, Μωυσιάδης, Ταμπόσης, Τσούμαρης, Δεληγιάννης.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Τσιακμάκης): Παπαδόπουλος, Βαρελάς, Δημόπουλος, Καψαλιάρης, Χατζηβλάσιου, Χρηστουηλίας/ Παπαϊωάννου -λ, Τσιαμήτας, Τερζόγλου Παπασπύρος, Αβερκιάδης, Φάκας.