29-04-2024 15:48

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Πρωταθλητής ο Μελισσιακός, προβάδισμα στα πλέι οφ για ΑΟ Διονύσου και Αμαζόνες Αχαρνών

Με πρωταθλητή τον Μελισσιακό των αδελφών Καραγκούνη ολοκληρώθηκε η Τοπικής 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Στην αυλαία της κανονικής περιόδου ο σύλλογος των Μελισσίων νίκησε 3-0 τις Αμζόνες Αχαρνών και τερμάτισε πρώτος με 71 πόντους και 24/26 νίκες.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή στις πρωταθλήτριες της κατηγορίας, οι οποίες την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Τοπική Κατηγορία της ΕΣΠΑΑΑ. Την απονομή πραγματοποίησε ο πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ, Κωνσταντίνος Αλλαγιάννης.

Προβάδισμα στα ημιτελικά πλέι οφ για ΑΟ Διονύσου και Αμαζόνες Αχαρνών

O δεύτερος της κανονικής περιόδου ΑΟ Διονύσου και οι τρίτες Αμαζόνες Αχαρνών  κέρδισαν τους πρώτους αγώνες στην ημιτελική σειρά πλέι οφ,πλέον και χρειάζονται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση στους τελικούς της σειράς για την διεκδίκηση της δευτερης θέσης που δίνει επίσης  εισιτήριο ανόδου στην Τοπική κατηγορία.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στα πλέι οφ ο ΑΟ Διονύσου που επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟ Κουκάκι στον πρώτο αγώνα της σειράς. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στις γηπεδούχες.

Η ομάδα του Διονύσου βελτίωσε πολλές λεπτομέρειες στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να κάνει το 25-17 και το 25-20 στα επόμενα σετ κάτι που οδήγησε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Παρόμοια έκβαση είχε και ο αγώνας των Αμαζόνων Αχαρνών κόντρα στον ΕΑΟ Σπάτων με τις γηπεδούχες να είναι αυτές που χαμογελάνε στο τέλος. Μετά το πρώτο κερδισμένο σετ για τις Αμαζόνες ο ΕΑΟ Σπάτων ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό σετ.

Η συνέχεια ήταν εξίσου ανταγωνιστική. Οι Αμαζόνες Αχαρνών πήραν εκ νέου το προβάδισμα μετά από ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 25-23 ενώ κάτι ανάλογο έγινε και στο επόμενο που κρίθηκε με 27-25.

Με 3-1 η ομάδα από τις Αχαρνές απέκτησε το προβάδισμα στη σειρά και απέχει μία νίκη από την πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

:01η αγωνιστική

Σαβ-27/04/24    ΑΟ Διονύσου - ΠΑΟ Κουκάκι  3-1 (25-19,21-25,25-17,25-20)

02η αγωνιστική

Τετ-1/05/24        21:45     Στρέφη ΠΑΟ Κουκάκι - ΑΟ Διονύσου

03η αγωνιστική

Σαβ-11/05/24    17:00     Διονύσου            ΑΟ Διονύσου - ΠΑΟ Κουκάκι

Μεταφορά Αποτελεσμάτων A' Φάσης (1-1): ΑΟ Διονύσου - ΠΑΟ Κουκάκι 1-3, 3-2.

01η αγωνιστική

Σαβ-27/04/24   Μπάμπης Χολίδης           Αμαζόνες Αχαρνών - ΕΑΟ Σπάτων    3-1 (25-18,25-27,25-23,27-25)

Τετ-1/05/24        21:45     Σπάτα (Δ. Δημητρίου)   ΕΑΟ Σπάτων - Αμαζόνες Αχαρνών

Σαβ-11/05/24    20:00     Μπάμπης Χολίδης           Αμαζόνες Αχαρνών - ΕΑΟ Σπάτων