19-04-2024 15:43

Β εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Πρωταθλήτρια η Ένωση Γαλατσίου 3-2 τους Αμπελόκηπους μετά από δραματικό πέμπτο τελικό πλέι οφ

Μετά απο ένα φοβερό φινάλε θρίλερ κρίθηκε η σεζόν στη Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ, καθώς η Ένωση Γαλατσίου κατάφερε να λυγίσει με 3-2 (25-19, 19-25, 25-21, 21-25, 15-13) την πολύ σκληρή ΑΕ Αμπελοκήπων, στον πέμπτο και πιο δραμτικό τελικό πλέι οφ. Η ομάδα του Αντώνη Τσακιρόπουλου που κατέκτησε παρλαλληλα  και το νταμπλ, θα εκπροσωπήσει την Ένωση Ανατολικής Αττικής στο ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2 που θα ξεκινήσει την επόμενη εβδομάδα στο κλειστό Ηλιούπολης, μαζί με τον ΓΣΗ, τη Σούδα, τον ΠΑΟΚ Ρόδου και τον Παμβοχαϊκό.

Η εξέλιξη του τελικού

Η Ένωση Γαλατσίου ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και ξεκίνησε με 25-19. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 19-19. Εκεί οι Αμπελόκηποι με σερί 6-0 κατάφεραν να επικρατήσουν με 19-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ξεκίνημα με «βροχή» από κόκκινες και κίτρινες

«Βροχή» από κόκκινες και κίτρινες κάρτες είχαμε στην πρεμιέρα του τρίτου σετ. Μετά από ένα φραστικό επεισόδιο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων στο φινάλε του δεύτερου σετ, ο πρώτος διαιτητής Βασίλης Νικάκης τιμώρησε με αποβολή ενός σετ, τον διαγώνιο Αριστόπουλο του Γαλατσίου, απέβαλλε για όλο το ματς τον ακραίο Λάζο των Αμπελοκήπων και κόκκινη στον κεντρικό των Αμπελόκηπων, Πανόπουλο.

Στη συνέχεια στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν σταθερο προβάδισμα και από το 15-13 ξέφυγαν με Κατσακούλα, Τσαμουδάλη με 21-16. Οι Αμπελόκηποι μείωσαν σε 21-18 και 24-21 αλλα ο Λεοντίου με μπλοκ «καθάρισε» το σετ με 25-21.

Ανατροπή είχαμε στο τέταρτο σετ καθώς οι Αμπελόκηποι κυριάρχησαν στο μπλοκ, πίεσαν στο σερβίς και με Παντελούκα, Μιχαλόπουλο, Τριπολιτισώτη, Τζανουδάκη από 11-14 ξέφυγαν με 14-20. Με τον Αριστόπουλο το Γαλάτσι πλησίασε σε 20-22 αλλα οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και με 21-25 πήραν το σετ και ισοφάρισαν σε 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο απόλυτο θρίλερ του τάι μπρέικ. Οι Αμπελόκηποι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με 2-6 αλλα οι παίκτες του Γαλατσίου με αιχμή τον Αριστόπουλο έκαναν φοβερό σερί 11-5 και πέρασαν μπροστά με 13-11. Ο Παντελούκας έφερε σε ισορροπία 13-13 το σετ, ο Αριστόπουλος εκανε το 14-13 και από επίθεση άουτ των Αμπελοκήπων, η Ένωση Γαλατσίου επικράτησε με 15-13 και 3-2 σφραγίζοντας ένα απίθανο τίτλο αλλά και το φετινό νταμπλ, αφού οι νικητές είχαν κατακτήσει και το κύπελλο τον περασμένο Γενάρη.

Τα σετ 3-2 (25-19, 19-25, 25-21, 21-25, 15-13)

Διαιτητές Νικάκης, Τόλιος, σημειώτρια Σφυρίδη

Ένωση Γαλατσίου (Τσακιρόπουλος): Αριστόπουλος, Κατσακούλας, Τσαμουδάλης, Καρράς, Φίλος, Λεοντίου, Γαβαλάς (λ) Παπανικολάου, Πολυχρονόπουλος, Κωστόπουλος

ΑΕ Αμπελοκήπων (Μιχαλόπουλος): Παντελούκας, Μιχαλόπουλος, Κριερής, Τζανουδάκης, Τριπολιτσιώτης, Σαλίτ, Σαραμαντάς (λ) Σβαρνιάς, Αικατερινάρης, Λάζος.

Οι βραβεύσεις του τελικού

Τα ασημένια μετάλλια στην ομάδα της ΑΕ Αμπελοκήπων απένειμε ο κος. Πασπάλας Τάσος μέλος του Δ.Σ./Ε.Ο.ΠΕ.Τα χρυσά μετάλλια και το κύπελλο στην πρωταθλήτρια ομάδα της ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου απένειμε ο κος. Αθανασέκος Δημήτριος μέλος Δ.Σ./Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των τελικών

01η αγωνιστική

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων      3-2(27-29,21-25,25-18,25-18,17-15)

02η αγωνιστική

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου   3-0 (25-19, 25-19, 25-21)

03η αγωνιστική

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων   3-2 (25-19, 19-25, 25-21, 21-25, 15-13)

Μεταφορά αποτελεσμάτων Β΄φάσης (1-1): ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων 3-1, 0-3.