26-10-2023 12:02

Β Εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Τρίτη σερί νίκη για Θρίαμβο, Ίριδα, Κρόνο, νέα απώλεια βαθμού ο Εθνικός, χαμόγελα για ΓΣ Ιλίου,‘Εσπερο

Συνέχισε το σερί του ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου καθώς πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Π. Φάληρο με 0-3, και με τρεις νίκες και 9 πόντους, κράτησε την κορυφή της κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενες πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, ενώ στο τρίτο είχαμε κόντρα καθώς ανέβασε την απόδοση του και το Φάληρο, αλλά έστω και δύσκολα ο σύλλογος του Χαϊδαρίου πήρε το σετ στις λεπτομέρειες με 24-26, και «κλείδωσε» την καθαρή νίκη που ήθελε.

Πολύ μεγάλο «διπλό» για την Ίριδα στην Γλυφάδα. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης που πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της επικράτησε με 1-3 και παρέμεινε σταθερά στην πρώτη τριάδα της κορυφής με 9 βαθμούς. Αν και η Γλυφάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με 1-0 και 25-17, η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες. Με λιγότερα λάθη και πολύ βελτιωμένες στον τομέα μπλοκ-άμυνα, κατάφερε να ισοφαρίσει με 22-25 σε 1-1 ενώ στη συνέχεια κατέκτησε τα δύο επόμενα με 18-25 και 20-25 και απέδρασε με το πολύτιμο τρίποντο. Για την Γλυφάδα που έμεινε χαμηλά και στο -6 από την κορυφή, ήταν η δεύτερη σερί ήττα.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη και για τον Κρόνο στο Μοσχάτο. Η ομάδα των Αγ.Αναργύρων πέρασε με 0-3 από μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του δυνατού αντιπάλου τηε, και παρέμεινε στην πρώτη τριάδα με 9 βαθμούς. Από την άλλη για το Μοσχάτο που πάλεψε με πάθος το δεύτερο σετ και το έχασε στις λεπτομέρειες με 23-25, ήταν η δεύτερη ήττα σε τρία ματς.

Στην τέταρτη θέση του πίνακα ο Εθνικός Πειραιώς που είχε για δεύτερο διαδοχικό ματς, απώλεια βαθμού και έμεινε στο -2 από την πρώτη τριάδα. Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μάλιστα πήρε τα δύο πρώτα σετ με 20 -25 και 15-25. Η εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική, καθώς οι φιλοξενούμενες χαλάρωσαν, και έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΣ Ηλιούπολής με 25-21 και 27-25, να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει τον πρώτο ανέλπιστο βαθμό της σεζόν. Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός ανώτερος και πιο συγκεντρωμένος επικράτησε με 5-15 και 2-3 αλλά αποχώρησε προβληματισμένος με το δίποντο.

Πρώτη νίκη στην Β΄εθνική για τον ΓΣ Ιλίου. Η ομάδα των Λιοσίων παρά την αντίσταση των γηπεδούχων, κατάφερε να διαχειριστεί έξυπνα και ψύχραιμα την παρουσία της στον Κορυδαλλό, και με 0-3 έφτασε τους 4 πόντους. Η Άρτεμις που έχασε για δεύτερη φορά στην έδρα της και τρίτη συνολικά, πάλεψε με μεγάλο πάθος και διάθεση για ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλα το μεγάλο άγχος και τα πολλά λάθη της στοίχισαν τα δύο πρώτα καθοριστικά σετ, σε παιχνίδι που ήθελε μόνο νίκη και δεν πήρε τελικα τίποτα.

Σημαντικότατο τρίποντο για την παραμονή πήρε ο Έσπερος στη Νίκαια. Η ομάδα της Καλλιθέας επικράτησε στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με 0-3, και εξασφάλισε εκτός από την πρώτη φετινή της νίκη και ψυχολογία για τη συνέχεια. Από την άλλη ο Ιάσωνας δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ, αντιστάθηκε μόνο στο δεύτερο σετ (24-26), και γενικά έχασε πολύτιμο έδαφος απο μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με αυτόν.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΑΟ Π. Φαλήρου – Θρίαμβος 0-3 (18 - 25 (1), 18 - 25 (2), 24 - 26 (3)‘

Αρτεμις –ΓΣ Ιλίου 0-3 (26 - 28 (1), 23 - 25 (2), 20 - 25 (3)

ΑΣ Ηλιούπολης- Εθνικός 2-3 (20 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 21 (3), 27 - 25 (4), 5 - 15 (5)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΓΑΝΣ Ίρις 1-3 (25 - 17 (1), 22 - 25 (2), 18 - 25 (3), 20 - 25 (4)

ΑΟΠ Μοσχάτου-Κρόνος Αγ.Αναργύρων 0-3 (16 - 25 (1), 23 - 25 (2), 17 - 25 (3)

ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας- ΠΟΚ Έσπερος 0-3 (18 - 25 (1), 24 - 26 (2), 16 - 25 (3)