03-02-2023 15:12

ΕΣΠΑΑΑ τοπική γυναικών 3: Ασταμάτητος ο ΑΚ Ζωγραφου με 5/5

Νίκες με καθαρό σκορ περιελάμβανε η 5η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Τοπικής Κατηγορίας 3 των Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Η τριάδα της κορυφής συνέχισε χωρίς απώλειες βαθμών με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις.

Με 3-0 επικράτησε ο ΑΚ Ζωγράφου του ΑΟ Οδυσσέας. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες ήταν μαχητικές τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ αλλά η ομάδα του Ζωγράφου υπερείχε στις λεπτομέρειες και συνέχισε και σε αυτή την αγωνιστική χωρίς ήττα και χωρίς χαμένο σετ.

Νίκη με 0-3 και για τον ΕΑΟ Σπάτων απέναντι στον ουραγό ΔΑΣ Αραφήν. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν αρκετά σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα να αξιοποιήσουν τη διαφορά που έχτισαν και στα τρία σετ. Ο ΔΑΣ Αραφήν δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και το τελικό αποτέλεσμα έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα των Σπάτων.Καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη πραγματοποίησαν οι Αμαζόνες Αχαρνών κόντρα στον ΑΟ Κωφών.

Οι Αμαζόνες έβαλαν δύσκολα στην απέναντι υποδοχή ενώ παράλληλα πίεσαν πολύ και από την επίθεσή τους κάτι που οδήγησε στο νικηφόρο 3-0 που διατηρεί την ομάδα εντός τριάδας.Την πρώτη του νίκη πέτυχε η ομάδα του ΑΣΟΧ ''Φοίβου'' που επικράτησε του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλή απόδοση κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Αγίου Δημητρίου βελτιώθηκε και πάλεψε μέχρι το τέλος ωστόσο με 23-25 ο Φοίβος ολοκλήρωσε την καλή εμφάνιση φτάνοντας στο 0-3

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:5η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών

Αμαζόνες Αχαρνών - ΑΟ Κωφών  3-0 (25-16,25-15,25-14)

ΔΑΣ Αραφήν - ΕΑΟ Σπάτων  0-3 (18-25,18-25,21-25)

ΑΟ "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου - ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' 0-3 (18-25,15-25,23-25)

ΑΚ Ζωγράφου - ΑΟ Οδυσσέας   3-0 (25-15,25-22,25-23)