01-02-2023 17:47

Ε.Σ.Π.Α.Α Τοπική γυναικών: Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί, μεγάλη ανατροπή απο τα Γλυκά Νερά

Η 15η αγωνιστική δεν επιφύλασσε εκπλήξεις καθώς και οι πέντε πρώτες ομάδες της βαθμολογίας συνέχισαν με νίκες. Το παιχνίδι που τράβηξε ωστόσο τα βλέμματα ήταν αυτό ανάμεσα στο Κολλέγιο Ντερή και τα Γλυκά Νερά όπου οι ομάδες έφτασαν στο τάι μπρέικ.

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο ΑΟ Άνοιξης που συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία. Ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" ξεκίνησε με ενθουσιασμό και αυτό έφερε το 25-22 και μαζί το προβάδισμα στις γηπεδούχες. Στη συνέχεια, όμως, ακολούθησε ένα ξέσπασμα από τον ΑΟ Άνοιξης που αρχικά με 5-25 έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία και εν συνεχεία έφτασε στη νίκη με 1-3. Το τρίποντο αυτό οδήγησε τον ΑΟ Άνοιξης στους 44 βαθμούς και για μία ακόμα αγωνιστική παρέμεινε στην κορυφή με διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη θέση.

Στη δεύτερη θέση με 38 βαθμούς βρίσκεται ο ΑΟ Θρακομακεδόνων που ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΣ Χαλανδρίου χωρίς μεγάλη αντίσταση νικώντας με 0-3. Μάλιστα στα δύο από τα τρία σετ οι γηπεδούχες έμειναν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων καθώς ο ΑΟ Θρακομακεδόνων έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Δύσκολη νίκη για τα Γλυκά Νερά επί του Κολλεγίου Ντερή σε ένα παιχνίδι με ανατροπές αλλά και κίνητρο και για τις δύο ομάδες. Το αρχικό προβάδισμα για τα Γλυκά Νερά ανατράπηκε και το Κολλέγιο Ντερή βρέθηκε να προηγείται με 2-1. Παρόλα αυτά στο τέταρτο σετ τα Γλυκά Νερά έγιναν "χείμαρρος" και με 23-25 ισοφάρισαν σε 2-2.  Το τάι μπρέικ ήταν δραματικό το οποίο πήραν με 12-15 και παράλληλα τη νίκη με 2-3, αποτέλεσμα που τα κράτησε στην τρίτη θέση. Ταυτόχρονα, το Κολλέγιο Ντερή πήρε έναν βαθμό που αποδεικνύεται σημαντικός καθώς κρατάει την ομάδα σε τροχιά πεντάδας σε ισοβαθμία με τον ΑΟ Καρέα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που με αντίπαλο τον ΑΣ Τυφών είχε τον τρόπο να φτάσει στο 3-0. Οι γηπεδούχες έκαμψαν την αντίσταση του Τυφών και «πάτησαν γκάζι» στα επόμενα δύο σετ τα οποία και κατέκτησαν με μεγάλη διαφορά. Πλέον, η διαφορά του Απόλλωνα με τα Γλυκά Νερά είναι μόλις τρεις βαθμοί ενώ παράλληλα διατηρήθηκε το +2 από τον ΑΟ Καρέα και το Κολλέγιο Ντερή.

Ο ΑΟ Καρέα, με τη σειρά του, πέτυχε το στόχο του και δε στραβοπάτησε κόντρα στον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Με τις φιλοξενούμενες να παλεύουν μέχρι το τέλος στο πρώτο και το τρίτο σετ ο ΑΟ Καρέα αποδείχθηκε ανώτερος και είχε τις λύσεις όταν η αντίπαλη ομάδα πίεσε σε όλους τους τομείς.

Με 3-0 νίκη ήρθαν οι τρεις βαθμοί για τον ΑΟ Καρέα που συγκατοικεί με το Κολλέγιο Ντερή στην πέμπτη θέση.Νίκη ανάσα για την ΟΠΕ Χαλκίδας με 3-0 απέναντι στον ΓΣ Κορωπίου. Χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα οι γηπεδούχες και παίζοντας αποτελεσματικά, κάτι που διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, έφτασαν σε μια νίκη που κρατάει ακόμα ζωντανές τις ελπίδες, έστω και μαθηματικά, για θετική έκβαση στο υπόλοιπο της σεζόν

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:15η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΣ Κολλεγίου Ντερή - ΓΣ Γλυκών Νερών   2-3 (23-25,25-14,25-20,23-25,12-15)

ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" - ΑΟ Άνοιξης    1-3 (25-22,5-25,14-25,21-25

)ΓΣ Χαλανδρίου - ΑΟ Θρακομακεδόνων 0-3 (9-25,18-25,5-25)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΓΣ Κορωπίου  3-0 (25-10,25-15,25-18)

ΓΣ Απόλλων - ΑΣ Τυφών        3-0 (25-18,25-9,25-13)

ΑΟ Καρέα - ΑΟ Αγίου Στεφάνου     3-0 (25-23,25-18,25-23)