24-10-2022 17:45

Ξεκαθαρίζουν τα πράγματα στον Β όμιλο, πρωτιά για δύο στον Α όμιλο Κοριτσιών Κ20 ΕΣΠΑΑΑ

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα Κ20 ΕΣΠΑΑΑ των Κοριτσιών. Και πάλι δεν υπήρξαν παιχνίδια που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ ενώ η κορυφή αρχίζει να ξεκαθαρίζει στους δύο ομίλους.

Στον Α όμιλοη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πέρασε με άνεση από την έδρα του Ωρωπού. Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν πλήρως στα δύο πρώτα σετ αφήνοντας την ομάδα του Ωρωπού σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Με 0-3 πήραν τη νίκη και έφτασαν τους 9 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές. Στους 9 βαθμούς βρίσκεται και η ΑΕΚ αφού ξεπέρασε το εμπόδιο των Ιώνων. Οι Ίωνες ήταν μαχητική ομάδα αλλά παρόλα αυτά η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε για να πάρει τη νίκη με 3-0 και να συνεχίσει ακάθεκτη.

Διπλασίασε τις νίκες η ομάδα του Φοίβου Μελισσίων επικρατώντας 0-3 του Απόλλωνα. Τα κορίτσια του Φοίβου μπήκαν αποφασισμένες και δεν άφησαν τις γηπεδούχες να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Άλλες δύο ομάδες ισοβαθμούν με το Φοίβο. Ο Πανελλήνιος είναι επίσης στους 6 βαθμούς αφού λύγισε τον αξιόμαχο ΖΑΟΝ στην Κηφισιά και μετά από ένα ωραίο παιχνίδι ο Πανελλήνιος επικράτησε με 0-3. Και ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στους 6 βαθμούς αφού πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στον ΑΟ Αγίου Στεφάνου.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά και με 13-25 πήραν προβάδισμα ωστόσο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και πέτυχε την ανατροπή και έστω και δύσκολα έφτασε στο 3-1. Πρώτη νίκη για τη Νίκη Αμαρουσίου αφού με ένα άνετο 3-0 επικράτησε του ΑΟ Κωφών και έπιασε τους 4 βαθμούς.

Παραμένει στην κορυφή του Β ομίλου η Ένωση Γαλατσίου με το τέλος της 3ης αγωνιστικής. Παρόλα αυτά η Ένωση Γαλατσίου τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Θέτιδας η οποία προηγήθηκε στο πρώτο σετ.

Το παιχνίδι γύρισε, όμως, και με βελτιωμένη εικόνα οι φιλοξενούμενες νίκησαν με 1-3.Από κοντά συνεχίζει και η ομάδα των Νέων Βύρωνος. Με καλή εικόνα και εντός έδρας νίκη επί των Γλυκών Νερών οι Νέοι Βύρωνος πήραν το 3-0 και συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία φτάνοντας τους 7 βαθμούς, έναν περισσότερο από τα Γλυκά Νερά. Στους 6 βαθμούς βρίσκεται και το Μαρκόπουλο.

Με μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου η ομάδα από τα Μεσόγεια δεν άφησε κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες και επικράτησε εμφατικά με 0-3.

Πρώτη νίκη για την ομάδα του Αστέρα Αγίου Δημητρίου, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Κόντρα στις Αμαζόνες πέτυχαν μια δύσκολη ανατροπή με δύο σετ να κρίνονται με 26-24. με 3-1 ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πήρε τη νίκη και έφτασε τους 4 βαθμούς. Στους 3 βαθμούς βρίσκεται η ομάδα των Αμπελοκήπων που πέτυχε, επίσης, την πρώτη νίκη της αφού με 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕ Καρύστου.