26-10-2019 02:05

Κύπελλο γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σπουδαία πρόκριση του ΠΑΚ Χαλανδρίου στο Κορωπί

Εκπληκτική πρόκριση στους «8» του κυπέλλου γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ, πήρε το ΠΑΚ Χαλανδρίου καθώς επικράτησε με 0-3 (24-26, 17-25, 10-25) στο εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στο Κορωπί για την φάση των «16».

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο σετ που ήταν ένα μεγάλο θρίλερ, καθώς η ομάδα του Χαλανδρίου είχε προβάδισμα με 17-24 αλλά το Κορωπί με την συμπαράσταση των φιλάθλων του, αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε σερί 7-0 και έφερε το ματς στο 24-24. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενες με ψυχραιμία και συγκέντρωση, και δύο καθοριστικούς πόντους από Δορμπαράκη και Αρμάου, πήραν το σετ με 24-26. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες που μοιράζονται την κορυφή με το ΠΑΚ στο πρωτάθλημα, κατέρρευσαν και η ομάδα της Μαρτσουκάκη έφυγε με το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στην επόμενη φαση το ΠΑΚ θα αντιμετωπίσει το ΓΣ Χαλανδρίου στο ντέρμπι της πόλης