Οι συμμετοχές στον Δ΄ όμιλο της Β΄ εθνικής, όπως ονομάζεται από φέτος το Περιφερειακό Πρωτάθλημα, έφτασαν τις εννιά. Η επιτροπή του Δ΄ ομίλου, ο οποίος θα διεξαχθεί υπό την ευθύνη της ΕΣΠΕ Θράκης και Ανατολικής Μακεδονίας, κατέθεσε τρεις προτάσεις οι οποίες έχουν τεθεί σε δημόσια διαβούλευση.
Η απόφαση για τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος θα πρέπει να παρθεί άμεσα και σίγουρα πριν την κλήρωση, για αυτό η ΕΣΠΕΘΡ παρακάλεσε τα σωματεία να καταθέσουν εγγράφως τις προτάσεις τους, ούτως ώστε να τελειώσει το θέμα, οριστικά.
Αναλυτικά οι προτάσεις της Επιτροπής Διεξαγωγής Πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΘΡ:
ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΩΤΗ:
Πρωτάθλημα δύο γύρων, εννέα (9) ομάδων, σε ένα όμιλο
Αγώνες για κάθε ομάδα: 16
Μετακινήσεις εκτός έδρας κάθε ομάδος: 8
Έξοδα διαιτησίας εντός έδρας κάθε ομάδος: 8
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΥΤΕΡΗ:
Πρωτάθλημα δύο γύρων, σε δύο ομίλους
ΟΜΙΛΟΣ Α’ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ): Συμμετοχή πέντε (5) ομάδων
Αγώνες για κάθε ομάδα 4Χ2=8 + 2 Play Off (Οι δύο πρώτες του ομίλου)
Μετακινήσεις εκτός έδρας κάθε ομάδος: 4 (Εκτός των Play Off)
Έξοδα διαιτησίας εντός έδρας κάθε ομάδος: 4
ΟΜΙΛΟΣ Β’ (ΔΥΤΙΚΟΣ): Συμμετοχή τεσσάρων (4) ομάδων
Αγώνες για κάθε ομάδα 3Χ2=6 + 2 Play Off (Οι δυο πρώτες του ομίλου)
Μετακινήσεις εκτός έδρας κάθε ομάδος: 3 (Εκτός των Play Off)
Έξοδα διαιτησίας εντός έδρας κάθε ομάδος: 3
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΡΙΤΗ:
Πρωτάθλημα 4 γύρων με δύο ομίλους
ΟΜΙΛΟΣ Α’ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ): Συμμετοχή πέντε (5) ομάδων
Αγώνες για κάθε ομάδα 4Χ4=16 + 2 Play Off (Οι δύο πρώτες του ομίλου)
Μετακινήσεις εκτός έδρας κάθε ομάδος: 8 (Εκτός των Play Off)
Έξοδα διαιτησίας εντός έδρας κάθε ομάδος: 8
ΟΜΙΛΟΣ Β’ (ΔΥΤΙΚΟΣ): Συμμετοχή τεσσάρων (4) ομάδων
Αγώνες για κάθε ομάδα 3Χ4=12 + 2 Play Off (Οι δύο πρώτες του ομίλου)
Μετακινήσεις εκτός έδρας κάθε ομάδος: 6 (Εκτός των Play Off)
Έξοδα διαιτησίας εντός έδρας κάθε ομάδος: 6
«Με γεωγραφικά κριτήρια για μικρότερες μετακινήσεις , οι όμιλοι που θα χρειαστεί να συγκροτηθούν είναι (ενδεικτικά) οι παρακάτω, (μέσα στην παρένθεση η έδρα της ομάδας):
ΟΜΙΛΟΣ Α’ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ): Α.Ο. Ν. ΒΥΣΣΑΣ (Νέα Βύσσα), Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ (Ορεστιάδα), Α.Σ.Α. ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Σουφλί), Γ.Α.Σ. ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΡΩΝ (Φέρρες), Γ.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Αλεξ/πολη).
ΟΜΙΛΟΣ Β’ (ΔΥΤΙΚΟΣ): Μ.Γ.Σ. Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κομοτηνή), Γ.Σ. ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ξάνθη), Γ.Σ. ΑΡΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΕΡΡΩΝ (Αμυγδαλεώνας), Σ.Φ.Β. ΕΡΜΗΣ ΔΡΑΜΑΣ Δράμα)».